Re: pracovní úraz SOS
>Dobrý den, moc prosím o radu. Pročetla jsem nějaké
>zákony, ale moudrá z toho nejsem.
>Moje máma před cca 8měsíci uklouzla vlastní vinnou v
>práci a přitom rozbyla vázu. Poranila si koleno, ten
>den nějak v práci přetrpěla, ale následující den musela
>k lékaři. Dokonce byla na operaci. V neschopnosti je
>od července 2005 do současnosti, kdy následky stále
>přetrvávají. Od začátku je v prac. neschopnosti uveden
>prac. úraz. Zaměstnavatel ji ovšem na místě odmítl
>sepsat prac. úraz, který ani po té nezapsal do knihy úrazů
>a později již o této věci nechtěl diskutovat. Nebyla
>provedeno ani bez. školení.
>Poradí mi někdo prosím, jestli je možné po tolika
>měsících zpětně požadovat od zaměstnavatele zápis do knihy
>a jestli se může uplatňovat nějaká náhrada škody? A
>vůbec, jak naložit s celou situací - jestli je to
>samozřejmě jěště možné. Jestli to bude hodně zmatené,
>omlouvám se - upřesním. Děkuji Jarka
V tomto případě doporučuji dát dohromady veškeré dokumenty, které máte k dispozici, dále si ujasnit, zda jsou nějací svědci události, při které došlo k úrazu a obrátit se na Oblastní inspektorát práce podle sídla zaměstnavatele se stížností. Do ní uveďte vše, co s úrazem souvisí. třeba i písemné prohlášení svědků s ověřeným podpisem, že událost viděli, svědka jednání s nadřízeným, který odmítl úraz řešit, dokumenty od lékaře a uvidíte, že se s tím něco pohne.
>
Re: pracovní úraz SOS
POZOR - první a základní povinností zaměstnance je nahlásit vznik úrazu v zaměstnání a POŽADOVAT ZAPSÁNÍ DO KNIHY ÚRAZŮ (tedy je-li toho postižený schopen a není např.ihned odvezen do nemocnice). maminka tedy měla ten den, kdy uklouznula, požadovat zapsání nastalého úrazu. Každé dodatečné zapisování ne porušení obecně platných předpisů bezpečnosti práce, zejména pak Zákoníku práce a Nařízení vlády č. 494/2001 Sb., kterým se stanoví způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, vzor záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílá záznam o úrazu. DRUHÉ POZOR - pokud lékař na neschopence vypíše "úraz v zaměstnání", neznaméná to, že se jedná o Pracovní úraz. Ten, tedy zda je či není úraz úrazem pracovním, určuje pouze zaměstnavatel !!! Takže, pokud maminka úraz nenechal v den jeho vzniku do Knihy úrazů, může zaměstnavatel postupovat tak, jak dnes postupuje. Tedy bohužel, ale je to tak. Maminka měla být s tímto co výše popisuji v rámci školení BOZP seznámena. Pokud nebyla proškolena, pak je následné řešení úrazu někde jinde. Ale to už není možno zde nějak jednoduše popisovat.
Držím palce a zaútočte na zaměstnavatele přes tu skutečnost, že to maminka nemohla vědět (to neprodlené zapsání do Knihy úrazů), když o tom nebyla prokazatelně seznámena. tedy, že žádné školení nebylo a žádné tedy nepodepisovala.
Zdeněk Helich
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.