Re: Status jednatele versus odvody
Ještě k pracovní smlouvě - jednatel smí vykonávat funkci jednatele pouze na základě smlouvy o výkonu funkce jednatele (nebo bezplatně), nikoli na základě pracovní smlouvy. Pokud má uzavřenou se společností pracovní smlouvu, nesmí tam být uvedeno jednatel, ale např. ředitel. Z této smlouvy se pak odvádí klasicky vše jako u běžného zaměstnance.
Re: Status jednatele versus odvody
Rozh.NS ČR s.zn. 6 Cdo 108/1992 (Sb.NS 95, 1 - 2:43) ---
jednatel s.r.o.může být zaměstnancem této společnosti, avšak musí být naplněna podmínka, že druhem práce sjednaným se zaměsnancem není obchodní vedení společnosti.
Vztah jednatele a s.r.o. je obchodněprávní vztah, pokud bude v pracovním poměru, jeho náplní nesmí být výkon činnosti statutárního orgánu.
Lze polemizovat, co je náplní prřáce ředitele-to by mělo být stanoveno v org.řádu společnosti.
Re: Status jednatele versus odvody
Milá Pájo, tak teď jsem strávila na internetu moře času ve snaze najít a rozluštit záhadnou šifru, kterou jste uvedla (Rozh.NS ČR.......). Nic jsem nenašla a ani netuším o co jde. Prosím, uveďte co to vlastně je. Ještě co se týká toho mého problému: takže ve vnitřní směrnici si uvedu, že
a) jednatel tuto funkci vykonává bezplatně (tudíž žádné odvody)
b) v pracovní smlouvě bude uvedeno co, když de facto funkci ředitele vykonává (nikdo jiný ve firmě není). Sakryš, sakryš. A která instituce by toto mohla napadnout ? Po zkušenosti z kontrol, si fakt už dávám pozor na každé řečené nebo napsané slovíčko.
Děkuji za Váš čas. Dana
Re: Status jednatele versus odvody
Pája myslel rozsudek Vrchního soudu v Praze ze dne 21. 4. 1993, sp. zn. 6 Cdo 108/92, uveřejněném ve Sbírce soudních rozhodnutí a stanovisek roč. 1995 pod pořadovým č. 13, kdy soud konstatoval, že činnost statutárního orgánu s.r.o. nevykonává fyzická osoba v pracovním poměru, a to ani v případě, že není společníkem.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.