Re: Smlouva o výpůjčce
Smlouvu o výpůjčce (bezúplatné zapůjčení věci) řeší pouze Občanský zákoník, tedy i výpůjčka mezi podnikateli či společnostmi se řídí Obč.z.
§ 659
Smlouvou o výpůjčce vznikne vypůjčiteli právo věc po dohodnutou dobu bezplatně užívat.
§ 660
Půjčitel je povinen předat vypůjčiteli věc ve stavu způsobilém k řádnému užívání. Ustanovení § 617 platí přiměřeně i pro užívání věci.
§ 661
(1) Vypůjčitel je oprávněn užívat věc řádně a v souladu s účelem, který byl ve smlouvě dohodnut nebo kterému obvykle slouží; je povinen chránit ji před poškozením, ztrátou nebo zničením.
(2) Není-li dohodnuto jinak, nesmí vypůjčitel přenechat věc k užívání jinému.
§ 662
(1) Vypůjčitel je povinen věc vrátit, jakmile ji nepotřebuje, nejpozději však do konce stanovené doby zapůjčení.
(2) Půjčitel může požadovat vrácení věci i před skončením stanovené doby zapůjčení, jestliže vypůjčitel věc neužívá řádně nebo jestliže ji užívá v rozporu s účelem, kterému slouží.
Re: Smlouva o výpůjčce
Odpověď není jednoduchá a návod je složitý.
VELICE ZJEDNODUŠENĚ: Občan.z. je pro občany základ a pro podnikatele je podpůrný (t.j. když se "nenajdou" v Obch.z.). Obch.z. je pro podnikání a podníkatele základ a pro občany podpůrně. Takže vztah občan-občan = podle Obč.z., není-li tam jejich vztah řešen, tak podle Obch.z. či jiného spec. zákona. Vztah podnikatel-podnikatel je podle Obch.z., podpůrně podle Obč.z.. Vztah občan - podnikatel je podle toho zákoníku, v němž je vztah výlučně řešen. Je-li vztah řešen v Obch. z. i v Obč. z., lze podle obou ale postavení občana musí být vždy "výhodnější". Odkazuji na § 261 a 262 Obch.z.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.