Re: Smlouva o provedení práce
Dohoda o provedení práce - výdělek neomezený, ale součet předpokládaných hodin u dohod může být maximálně 100 u téhož zaměstnance a téhož zaměstnavatele. Danění pak závisí na tom, zda podepíše nebo nepodepíše prohlášení. Jestliže má jinde zaměstnavatele, u kterého je na mateřské nebo rodičovské a nemá tedy žádné zdanitelné přijmy, u kterých by uplatňovala slevu z daně, může podepsat prohlášení u toho zaměstnavatele, co u něho bude mít dohodu. Pak bude mít slevu z daně 600 Kč měsíčně, což u DOPP činí 5000 Kč hrubého měsíčně, aby daň byla po uplatnění této slevy nulová. Pokud by nepodepsala prohlášení, srazila by se jí z toho daň srážková 750 Kč. Pokud by při nepodepsaném prohlášení měla hrubý výdělek vyšší než 5000 Kč, danila by se jí celá částka 20%. Ale Vám jde o to, aby daň byla 0, ne?
Pokud by šlo o příjem podle §10 (to by byla ta jednorázová práce třeba na smlouvu o dílo), pak je tento příjem od daně osvobozen do 20000 za rok.
Re: Smlouva o provedení práce
Pokud ale bude příjem do 5000 tisíc měsíčně, tak je zdaňován 15% srážkovou daní, která je konečná a už se přece nikde neuvádí, nebo se pletu? Pokud má manželka mateřskou, nesmí si vydělat nic, ale při pobírání rodičovského příspěvku, cca od půl roku věku dítěte, si může vydělat neomezeně.
Re: Smlouva o provedení práce
Jestliže má jinde zaměstnavatele, u
>>kterého je na
>>mateřské nebo rodičovské a nemá tedy žádné zdanitelné
>>přijmy, u kterých by uplatňovala slevu z daně, může
>>podepsat prohlášení u toho zaměstnavatele, co u něho
>>bude mít dohodu. Pak bude mít slevu z daně 600 Kč
>>měsíčně, což u DOPP činí 5000 Kč hrubého měsíčně, aby
>>daň
>>byla po uplatnění této slevy nulová. Pokud by
>>nepodepsala prohlášení, srazila by se jí z toho daň
>>srážková 750
>>Kč. Pokud by při nepodepsaném prohlášení měla hrubý
>>výdělek vyšší než 5000 Kč, danila by se jí celá
>>částka
>>20%. Ale Vám jde o to, aby daň byla 0, ne?
>>Pokud by šlo o příjem podle §10 (to by byla ta
>>jednorázová práce třeba na smlouvu o dílo), pak je
>>tento
>>příjem od daně osvobozen do 20000 za rok.
>
>Pokud ale bude příjem do 5000 tisíc měsíčně, tak je
>zdaňován 15% srážkovou daní, která je konečná a už se
>přece nikde neuvádí, nebo se pletu? Pokud má manželka
>mateřskou, nesmí si vydělat nic, ale při pobírání
>rodičovského příspěvku, cca od půl roku věku dítěte, si
>může vydělat neomezeně.
Pokud je na mateřské, také může mít neomezený výdělek. Jen nesmí být z toho pojištění, na základě kterého pobírá mateřské dávky. Takže klidně může uzavřít jiný pracovní vztah (VPP, DOPČ, DOPP) a může vydělávat. Jiná věc je, zda jí to zaměstnavatel povolí. Žádat souhlas ona musí tehdy, když ten nový zaměstnavatel se zabývá stejnou činností jako ten původní. Pokud se nezabývá stejnou činnosti, klidně může manželka uzavřít jakoukoli smlouvu. Anebo může být VPP nebo dohoda uzavřená s tím samým zaměstnavatelem, u kteréího je v HPP. V HPP bude na mateřské, na dohodu bude vydělávat. Je pravda, že pokud je mzda zdaňována srážkovou daní, tak ta je konečná. Ale proč odvádět daň, když může podepsat prohlášení a uplatnit slevu z daně.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.