Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Stravenka X stravné od Alča - Re: Stravenka X stravné Myslím, že postupujete správně.

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 7. 9. 2006 12:23

  Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

  Re: Stravenka X stravné
  Myslím, že postupujete správně.

 • 7. 9. 2006 13:50

  Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

  Re: Stravenka X stravné
  Pro účely cestovních náhrad se podle § 2 odst. 3 ZCN se zaměstnancem sjednává místo pravidelného pracoviště. Jako místo pravidelného pracoviště přitom nelze sjednat jakékoliv místo. Ze samotného pojmu je zřejmé, že jde o místo, kde pracovník vykonává svou práci pravidelně. Jde tedy zpravidla o konkrétní místo, kde zaměstnanec svou práci pravidelně nebo nejčastěji vykonává, tj. místo, kde má zaměstnanec svůj „pracovní stůl", vymezené konkrétní adresou např. sídla firmy, provozovny, dílny.
  V případě, že zaměstnanec často mění místo výkonu práce, protože to vyplývá ze zvláštní povahy jeho povolání (např. montážní pracovník, stavební dělník, pracovník údržby zeleně, pracovník v zemědělství, lesní dělník, řidič, závozník, geodet apod.), lze dohodnout jako místo pravidelného pracoviště místo jeho bydliště (trvalého anebo přechodného) anebo místo pobytu v ČR.
  Pokud není dohoda o pravidelném pracovišti se zaměstnancem sjednána, považuje se podle § 2 odst. 3 ZCN za místo pravidelného pracoviště zaměstnance místo výkonu práce uvedené v pracovní smlouvě. Toto místo výkonu práce může být v pracovní smlouvě sjednáno šířeji, např. obec či všechna pracoviště firmy. Při uvedeném široce sjednaném místě výkonu práce a nesjednání místa pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad by si měl zaměstnavatel být vědom také toho, že podle § 7 odst. 2 zákoníku práce výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a povinností jiného účastníka těchto vztahů a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
  Stravenku nelze poskytnout místo stravného. Pokud je zaměstnanec vyslán na pracovní cestu mimo své pravidelné pracoviště, zaměstnavatel je povinen poskytnout mu podle zákona o cestovních náhradách stravné a ostatní cestovní náhrady, na které mu vznikne nárok.

 • 7. 9. 2006 14:33

  Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

  Re: Stravenka X stravné
  Tohle není moje parketa, ale to bysi téměř pokaždé, když pracují na zakázce, psali cesťák?

 • 7. 9. 2006 15:30

  Bára (neregistrovaný) 194.212.152.---

  Re: Stravenka X stravné
  Taky mi to přijde nelogické. Máme zde obdobný případ a řešíme stejným způsobem. V pracovní smlouvě je uvedeno místo výkonu práce sídlo společnosti a celá ČR. Pokud tedy není zaměstnanec vyslán na pracovní cestu jako takovou, nárokuje si pouze stravenku.

 • 7. 9. 2006 16:37

  DANA (neregistrovaný) 88.102.184.---

  Re: Stravenka X stravné
  Anonym Vám radí správně.Doporučuji dodatek k prac.smlouvám: místo výkonu práce pro účely zákona o cestovních náhradách je XY.
  Pokud mě zaměstnanec nepředloží cesťák nemohu mu nic uhradit, dostává stravenku a tvářím se, že pracoval celý den ve firmě. To je můj osobní nápad -není úplně správný. Pokusila bych se paušalizovat cestovní náhrady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).