Hlavní navigace

Stravenka X stravné

  • (neregistrovaný) 213.168.181.---

    7. 9. 2006 10:25

    Máme malířskou firmu a 10 zaměstnanců. Zaměstnanci dostávají 80 Kč stravenku. My přispíváme 40 Kč a oni 40 Kč. Pokud jedou někam na zakázku, dostanou stravenku. Není to v rozporu s cestovníma náhradama? Na zakázce jsou déle než 5 hodin, a tak jim vzniká nárok na stravné, které je vyšší než náš příspěvek na stravenku. Sami si cesťák nejsou schopni napsat. Toto je pro nás jednodušší. Když jsou někde ubytování, dostanou stravné - cesťák jim napíše sekretářka a oni ho jen podepíšou. Kdyby přišel někdo na kontrolu, neřekne, že je okrádáme?
    V pracovní smlouvě mají místo výkonu ČR.
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 9. 2006 13:50

      Anonymní (neregistrovaný) 213.194.247.---

      Re: Stravenka X stravné
      Pro účely cestovních náhrad se podle § 2 odst. 3 ZCN se zaměstnancem sjednává místo pravidelného pracoviště. Jako místo pravidelného pracoviště přitom nelze sjednat jakékoliv místo. Ze samotného pojmu je zřejmé, že jde o místo, kde pracovník vykonává svou práci pravidelně. Jde tedy zpravidla o konkrétní místo, kde zaměstnanec svou práci pravidelně nebo nejčastěji vykonává, tj. místo, kde má zaměstnanec svůj „pracovní stůl", vymezené konkrétní adresou např. sídla firmy, provozovny, dílny.
      V případě, že zaměstnanec často mění místo výkonu práce, protože to vyplývá ze zvláštní povahy jeho povolání (např. montážní pracovník, stavební dělník, pracovník údržby zeleně, pracovník v zemědělství, lesní dělník, řidič, závozník, geodet apod.), lze dohodnout jako místo pravidelného pracoviště místo jeho bydliště (trvalého anebo přechodného) anebo místo pobytu v ČR.
      Pokud není dohoda o pravidelném pracovišti se zaměstnancem sjednána, považuje se podle § 2 odst. 3 ZCN za místo pravidelného pracoviště zaměstnance místo výkonu práce uvedené v pracovní smlouvě. Toto místo výkonu práce může být v pracovní smlouvě sjednáno šířeji, např. obec či všechna pracoviště firmy. Při uvedeném široce sjednaném místě výkonu práce a nesjednání místa pravidelného pracoviště pro účely cestovních náhrad by si měl zaměstnavatel být vědom také toho, že podle § 7 odst. 2 zákoníku práce výkon práv a povinností vyplývajících z pracovněprávních vztahů nesmí bez právního důvodu zasahovat do práv a povinností jiného účastníka těchto vztahů a nesmí být v rozporu s dobrými mravy.
      Stravenku nelze poskytnout místo stravného. Pokud je zaměstnanec vyslán na pracovní cestu mimo své pravidelné pracoviště, zaměstnavatel je povinen poskytnout mu podle zákona o cestovních náhradách stravné a ostatní cestovní náhrady, na které mu vznikne nárok.

    • 7. 9. 2006 14:33

      Alča (neregistrovaný) 212.158.147.---

      Re: Stravenka X stravné
      Tohle není moje parketa, ale to bysi téměř pokaždé, když pracují na zakázce, psali cesťák?

    • 7. 9. 2006 15:30

      Bára (neregistrovaný) 194.212.152.---

      Re: Stravenka X stravné
      Taky mi to přijde nelogické. Máme zde obdobný případ a řešíme stejným způsobem. V pracovní smlouvě je uvedeno místo výkonu práce sídlo společnosti a celá ČR. Pokud tedy není zaměstnanec vyslán na pracovní cestu jako takovou, nárokuje si pouze stravenku.

    • 7. 9. 2006 16:37

      DANA (neregistrovaný) 88.102.184.---

      Re: Stravenka X stravné
      Anonym Vám radí správně.Doporučuji dodatek k prac.smlouvám: místo výkonu práce pro účely zákona o cestovních náhradách je XY.
      Pokud mě zaměstnanec nepředloží cesťák nemohu mu nic uhradit, dostává stravenku a tvářím se, že pracoval celý den ve firmě. To je můj osobní nápad -není úplně správný. Pokusila bych se paušalizovat cestovní náhrady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).