Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu RZD a srážková daň od Ivana - Re: RZD a srážková daň Při ročním zúčtování ji...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 2. 2007 12:27

    Ivana (neregistrovaný) 88.102.249.---

    Re: RZD a srážková daň
    Při ročním zúčtování ji započítáte jen příjmy, které měla zdaněny 20% daní. Ty příjmy, které byly zdaněny srážkovou daní 15% se už nikam neuvádějí. Od jiných zaměstnavatelů Vám donese potvrzení o příjmech, které taky přičtete k celkovým příjmům a zase záleží, jakou daní byly zdaněny. Pokud měla od jiných zaměstnavatelů jen příjmy zdaněny srážkovou daní 15%, nevystaví ji žádné potvrzení.

  • 13. 2. 2007 19:59

    Lenka (neregistrovaný) 88.100.233.---

    Re: RZD a srážková daň
    Jenže na FÚ mi řekli, že ji mám přepočítat i ty měsíce, kde měla mzdu zdaněnou srážkovou daní, že to vyplývá přímo ze zákona.

  • 13. 2. 2007 23:10

    Ivana (neregistrovaný) 88.102.249.---

    Re: RZD a srážková daň
    To není pravda. Tak ať Vám řeknou, který paragraf zákona to je.
    Příjmy, které byly zdaněny srážkovou daní 15% se skutečně nikam neuvádí.
    A skutečně nevím, co máte přepočítávat? Jednotlivé měsíce? To vážně nechápu?
    Do ročního zúčtování uvedete příjmy, které byly zdaněny zálohovou daní a případně od dalších zaměstnavatelů a to je vše.

  • 14. 2. 2007 10:47

    Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

    Re: RZD a srážková daň
    Podle § 38k odst. 7 zákona může zaměstnavatel při ročním zúčtování přihlédnout k rozhodným skutečnostem dodatečně, i když ze mzdy zaměstnance byla sražena daň zvláštní sazbou ve výši 15 %. Předpokladem však je, že poplatník dodatečně prokáže rozhodné skutečnosti pro uznání nezdanitelných částek a podepíše
    Prohlášení k dani podle odst. 4 a 5 citovaného ustanovení, nejpozději do 15. února po uplynutí kalendářního roku.
    § 38d odst. 4 zákona stanoví, že daňová povinnost se u poplatníka nepovažuje za splněnou řádným a včasným provedením srážky daně, jedná-li se o příjmy z pracovněprávního vztahu podle § 6 odst. 4 zákona, za předpokladu, že zaměstnanec podepíše Prohlášení dodatečně i za období, za které mu byla plátcem z těchto příjmů sražena daň srážkou zvláštní sazbou ve výši 15 %, a to s odvolávkou na § 38k odst. 6 zákona.
    Zaměstnanec však může Prohlášení zpětně podepsat jen u zaměstnavatele, u kterého o roční zúčtování žádá, a jen za dobu, kdy u něj zaměstnání vykonával. Příjmy ze závislé činnosti od “jiných” zaměstnavatelů (dřívějších či souběžných), z nichž je vybrána daň zvláštní sazbou ve výši 15 %, nadále nevstupují do celoročního základu daně a daňová povinnost poplatníka je zde vypořádána!
    Pokud zaměstnanec podepíše Prohlášení zpětně, tento podpis se vztahuje nejen na měsíce, ve kterých mu byla sražena záloha na daň, ale i na měsíce, v nichž byla sražena daň srážkou ve výši 15 %. Když si ale zaměstnanec přeje dodatečně podepsat Prohlášení jen za měsíce, ve kterých mu byla vypočtena a sražena záloha na daň (nikoli za měsíce se srážkovou daní), měl by to vyznačit v Prohlášení. Jestliže zaměstnanec dodatečně podepíše Prohlášení i za měsíce se srážkovou daní, stávající právní úprava umožňuje zahrnutí i těchto příjmů do ročního zúčtování. Tj. vypočítat celoroční daň a přeplatek na dani stanovit i oproti úhrnu sražených měsíčních záloh a dani sražené zvláštní sazbou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).