Hlavní navigace

RZD a srážková daň

 • (neregistrovaný) 213.29.61.---

  13. 2. 2007 12:22

  Dobrý den,
  v roce 2006 jsme zaměstnávali studentku na DPP, neměla podepsané daňové prohlášení. HM v jednotlivých měsících ji byla zdaněna buď srážkovou daní nebo daní 20% - podle výše HM.
  Nyní chce provést RZD s tím, že dodatečně podepíše daňové prohlášení. V roce 2006 byla na DPP zaměstnána ještě ve 2 firmách, daňové prohlášení podepsané neměla. Jak mám nyní postupovat? V naší firmě (kde dodatečně podepíše daňovku), ji musím přepočítat i ty měsíce, které má zdaněny srážkovou daní a co ty příjmy u ostatních zaměstnavatelů - ty se, doufám, nijak nezohledňují - nepřepočítávají, nebo se mýlím.
  díky za odpověď

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 2. 2007 12:27

   Ivana (neregistrovaný) 88.102.249.---

   Re: RZD a srážková daň
   Při ročním zúčtování ji započítáte jen příjmy, které měla zdaněny 20% daní. Ty příjmy, které byly zdaněny srážkovou daní 15% se už nikam neuvádějí. Od jiných zaměstnavatelů Vám donese potvrzení o příjmech, které taky přičtete k celkovým příjmům a zase záleží, jakou daní byly zdaněny. Pokud měla od jiných zaměstnavatelů jen příjmy zdaněny srážkovou daní 15%, nevystaví ji žádné potvrzení.

  • 13. 2. 2007 19:59

   Lenka (neregistrovaný) 88.100.233.---

   Re: RZD a srážková daň
   Jenže na FÚ mi řekli, že ji mám přepočítat i ty měsíce, kde měla mzdu zdaněnou srážkovou daní, že to vyplývá přímo ze zákona.

  • 13. 2. 2007 23:10

   Ivana (neregistrovaný) 88.102.249.---

   Re: RZD a srážková daň
   To není pravda. Tak ať Vám řeknou, který paragraf zákona to je.
   Příjmy, které byly zdaněny srážkovou daní 15% se skutečně nikam neuvádí.
   A skutečně nevím, co máte přepočítávat? Jednotlivé měsíce? To vážně nechápu?
   Do ročního zúčtování uvedete příjmy, které byly zdaněny zálohovou daní a případně od dalších zaměstnavatelů a to je vše.

  • 14. 2. 2007 10:47

   Anna (neregistrovaný) 81.144.242.---

   Re: RZD a srážková daň
   Podle § 38k odst. 7 zákona může zaměstnavatel při ročním zúčtování přihlédnout k rozhodným skutečnostem dodatečně, i když ze mzdy zaměstnance byla sražena daň zvláštní sazbou ve výši 15 %. Předpokladem však je, že poplatník dodatečně prokáže rozhodné skutečnosti pro uznání nezdanitelných částek a podepíše
   Prohlášení k dani podle odst. 4 a 5 citovaného ustanovení, nejpozději do 15. února po uplynutí kalendářního roku.
   § 38d odst. 4 zákona stanoví, že daňová povinnost se u poplatníka nepovažuje za splněnou řádným a včasným provedením srážky daně, jedná-li se o příjmy z pracovněprávního vztahu podle § 6 odst. 4 zákona, za předpokladu, že zaměstnanec podepíše Prohlášení dodatečně i za období, za které mu byla plátcem z těchto příjmů sražena daň srážkou zvláštní sazbou ve výši 15 %, a to s odvolávkou na § 38k odst. 6 zákona.
   Zaměstnanec však může Prohlášení zpětně podepsat jen u zaměstnavatele, u kterého o roční zúčtování žádá, a jen za dobu, kdy u něj zaměstnání vykonával. Příjmy ze závislé činnosti od “jiných” zaměstnavatelů (dřívějších či souběžných), z nichž je vybrána daň zvláštní sazbou ve výši 15 %, nadále nevstupují do celoročního základu daně a daňová povinnost poplatníka je zde vypořádána!
   Pokud zaměstnanec podepíše Prohlášení zpětně, tento podpis se vztahuje nejen na měsíce, ve kterých mu byla sražena záloha na daň, ale i na měsíce, v nichž byla sražena daň srážkou ve výši 15 %. Když si ale zaměstnanec přeje dodatečně podepsat Prohlášení jen za měsíce, ve kterých mu byla vypočtena a sražena záloha na daň (nikoli za měsíce se srážkovou daní), měl by to vyznačit v Prohlášení. Jestliže zaměstnanec dodatečně podepíše Prohlášení i za měsíce se srážkovou daní, stávající právní úprava umožňuje zahrnutí i těchto příjmů do ročního zúčtování. Tj. vypočítat celoroční daň a přeplatek na dani stanovit i oproti úhrnu sražených měsíčních záloh a dani sražené zvláštní sazbou.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).