Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu smluvní plat a výpočet svátků od sylva - Re: smluvní plat a výpočet svátků Záleží na tom,...

Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 26. 3. 2007 14:07

    sylva (neregistrovaný) 62.225.42.---

    Re: smluvní plat a výpočet svátků
    Záleží na tom, zda o svátku pracoval, předpokládám, že ne.
    Za svátek, který je jinak pracovním dnem, ale zaměstnanci odpadla směna z důvodu svátku, náleží náhrada mzdy ve výši PV.
    V podstatě průměr jako na dovolenou.§115 odst 3 nZP - je jen jedna možnost, do lonska se tolerovala mzda za svátek, od 1.1.2007 ne, protože potom je špatně i např. PMV..

  • 26. 3. 2007 14:12

    Daniela (neregistrovaný) 88.102.57.---

    Re: smluvní plat a výpočet svátků
    >>Prosím, pokud má zaměstnanec smluvní plat 20000,- a
    >>průměr z minulého čtvrtletí 120,- na hodinu. Jak
    >>vypočítám mzdu, pokud
    >>jsou v měsíci 2 svátky a k tomu 20 prac.dnů. Jsou dva
    >>způsoby?
    >Záleží na tom, zda o svátku pracoval, předpokládám, že
    >ne.
    >Za svátek, který je jinak pracovním dnem, ale
    >zaměstnanci odpadla směna z důvodu svátku, náleží náhrada mzdy
    >ve výši PV.
    >V podstatě průměr jako na dovolenou.§115 odst 3 nZP -
    >je jen jedna možnost, do lonska se tolerovala mzda za
    >svátek, od 1.1.2007 ne, protože potom je špatně i
    >např. PMV..Takže to se psalo počet odprac.dnů 22 místo 20 a teď už jen 20 odprac. a 2 svátky vypočítané stejně jako dovolená.Toto byl způsob výpočtu průměrem a výpočet jako poměrná část základní mzdy je jaký. Děkuji.

  • 26. 3. 2007 14:58

    S. (neregistrovaný) 81.27.195.---

    Re: smluvní plat a výpočet svátků
    *****
    Pro všechny, kdo řeší, zda svátek, při kterém odpadla směna zaměstnanci s měsíční mzdou, proplácet průměrem nebo nadále nekrátit mám tuto informaci:
    Pan doktor Šubrt, který dosud horlil pro proplácení průměrem, nyní zřejmě pod tlakem oponentních názorů navrhuje toto znění příslušného paragrafu nZP pro chystanou technickou novelu:
    § 115 odst. 3 – slova „ušla v důsledku svátku“ se nahrazují slovy „v závislosti na způsobu odměňování v důsledku svátku ušla; zaměstnavatel však může sjednat, stanovit nebo určit, že po dobu svátku se zaměstnanci poskytuje mzda, i když zaměstnanec nekoná práci“.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).