Re: Dlužník nechce uhradit fa prosím por
Manželovi také nezaplatili fakturu za vykonanou práci,telefonické upomínky k ničemu, tak jsme poslali třikrát upomínku doporučeně, 2x předžalobní upomínku doporučeně s návratkou a když nezaplatil ani poté, sepsali jsme návrh na platební rozkaz, kde jsme uvedli dlužnou částku faktury, další náklady - poštovné, 17% úrok z prodlení a soudní poplatek a zaslali k soudu, ten vydal platební rozkaz a byly peníze doma. Dalo nám to zabrat, ale vyplatilo se.Nevím, zda je v současné době postup stejný, toto bylo v roce 2000.
Re: Dlužník nechce uhradit fa prosím por
***************
Ano, přesně tak. Poslat upomínku (nejlépe na doručenku), vyzvat v přiměřené lhůtě k úhradě. Pokud dlužník bude dělat mrtvého brouka podat k místně příslušnému soudu návrh na platební rozkaz, v petitu rozkazu navrhnout rozsudek, zaplatit příslušný polatek, přiložit případné listinné důkazy (smlouvy, faktury, doručenku) a čekat. Pokud dlužník podá odpor proti platebnímu rozkazu, bude nařízeno jednání. Tím se to celé poněkud zdrží. Ovšem ani rozsudek ve váš prospěch neznamená, že dlužník obratem zaplatí. Někteří obzvláště vyčůraní jedinci otálejí s platbou i po pravomocném rozsudku. Pak nezbývá než podat k soudu návrh na výkon rozhodnutí, nejlépe na exekuci majetku povinného nebo přikázání pohledávky z účtu povinného. A zase čekat........při rychlosti našich soudů je to běh na středně dlouhou trať:))
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.