Re: Služba do 3.země, vývoz cizího zaříz
Takový vývoz jsou povinni ve svém daňovém přiznání uvést Slováci, Vás se tato transakce v DPH vůbec nedotkne - jak jste uvedla, nejste vlastnikem. Vývozem se totiž rozumí výstup zboží z území EU, nikde není napsáno, že Slovák nemůže přemístit zboží do Čech za účelem jeho úpravy a následně vyvézt mimo EU - sám, formou přímého nebo nepřímého zastoupení. Pokud je zboží přemístěno za účelem jeho dalšího vývozu z JČS, nevzniká ani povinnost přiznat daň z přemístění obchodního majektu (náš zákon to řeší v § 13/7, Slováci to musí mít stejně, jsou vázání 6. direktivou).
Nerozumím, proč Malajské firmě účtujete pouze součástky do zařízení a nikoli službu - práce na movité věci, protože pouhé dodání součástek je dodání zboží s místem plnění v tuzemsku dle § 7 ZDPH a je to s CZ DPH. U služby práce na věci movité byste mohli využít § 67/2 ZDPH a fakturovat bez DPH jako osvobozené plnění.
Další služby:
Montáž v Malajsii je služba práce na věci movité s místem plnění mimo ČR - tedy v Malajsii dle § 10/4/c, fakturujete bez DPH.
Zaškolení zaměstnanců v Malajsii je služba vzdělávací dle § 10/4/a je místem plnění místo, kde je služba poskytnuta - tedy Malajsie, opět fakturujete bez DPH.
Re: Služba do 3.země, vývoz cizího zaříz
*** moc děkuji za vyčerpávající odpověď, omlouvám se, že odpovídám, až s takovým zpožděním, ale řešila jsem mezi tím jiné věci. Nyní přichází DPH za květen, takže jsem se k tomu vrátila.
Vše se fakturovalo zvlášť protože na vše byly na žádost Majalců nabídky a objednávky, tedy v globálu se jedná o to, že zařízení jsme si dovezli ze SLovenska do ČR, kde jsme provedli požadovanou úpravu tak, aby se zařízení dalo použít v podmínkám Malajsie a fakturováno zvlášť:
1) zaškolení zamětnanců v Malajsii - dala jsem § 10/4/a
2) změna ovládání zařízení z levé na pravou stranu - §10/5 (práce provedeny v ČR, zařízení prokazatelně dovezeno k nám ze SR a od Slovaků mám kopii JSD a přepravního listu, tj. zařízení opustilo ČR)
3) použité součástky - dala jsem § 10/5 dle bodu 2 (neuplatnila jsem CZK daň)
4) doplnění zařízení o možnost použití jiného plynu - dala jsem §10/5 dle bodu 2
V konečném důsledku všechny 4 faktury účtuji na služby - kromě školení byli zbylé uskutečněny v ČR, ale do ČR zařízení dovezeno se SR a po úpravách dovezeno SR firmou do Malajsie.
Prosím soulasíte se mnou? Takovéto zapeklitosti mi v práci vymýšlejí furt ... a to nemluvím o tom, že část služeb se účtovala v rámci jejich budgetu přímo jim na Slovensko ... uf
Re: Služba do 3.země, vývoz cizího zaříz
Zdravím Vás, taky jsem teď pořád busy a Vaše starosti chápu, u nás vznikaj občas taky pěkný šmodrchance...
1) souhlas
2) práce na movité věci ano, fakturujete ale osobě ze 3.země - osvobodíte za splnění podmínek §67/2, §10/5 je pro EU plátce
3) pokud jsou součástky součást služby (vychází to ze smlouvy a jen se kvůli ocenění fakturují zvlášť - pak opět § 67/2 bez DPH
4) práce na movité věci opět § 67/2
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.