Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Podnikatel a oblek - náklad ? od Marek - Re: podnikatel a oblek - náklad ? Dobrý den,na...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 2. 9. 2008 11:10

  Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

  Re: podnikatel a oblek - náklad ?
  Dobrý den,
  na Vaši otázku nelze bohužel jednoduše a jednoznačně odpovědět. Problém je totiž v tom, že ZDP jednoznačně nevymezuje problematiku pracovních oděvů pro OSVČ. Postupuje se tedy přiměřeně podle ustanovení platných pro zaměstnance a částečně lze i využít pokyn D300 s komentářem k § 6/7/b, kde se píše, za jakých podmínek nejsou pracovní oděvy zdanitelným příjmem na straně zaměstnance - označení logem apod.
  Pokud byste podnikal jako zedník a dal si do výdajů monterky, s velkou pravděpodobností by Vám to finančák uznal bez problémů, přestože i montérky lze využít také pro soukr.potřebu.
  U společenského obleku je to horší, ale i ten do daň.výdajů lze dát, pokud budete schopen obhájit jeho využití pouze pro podnikání. Protože je právní úprava v této oblasti dost neúplná, dává prostor náladě berních úředníků, kteří se rádi ohánějí §25/1/u - tedy výdaji na osobní spotřebu poplatníka. Takže je to na zvážení, co ustojíte argumentačně.

 • 2. 9. 2008 11:27

  VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

  Re: podnikatel a oblek - náklad ?
  Já jsem se setkala s podobnou problematikou u advokátů - z konkrétního případu vím, že prokázal, že si za kal. rok koupil 12 obleků, tudíž 3 z nich si mohl vyčlenit pro výkon povolání a ty dát do nákladů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).