Hlavní navigace

Podnikatel a oblek - náklad ?

  • (neregistrovaný) 90.176.135.---

    2. 9. 2008 9:31

    dobrý den , podnikám ( zprostředkovávám obchod ) a chtěl jsem se zeptat jestli si můžu dát do nákladů oblek .

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 2. 9. 2008 11:10

      Marek (neregistrovaný) 213.180.35.---

      Re: podnikatel a oblek - náklad ?
      Dobrý den,
      na Vaši otázku nelze bohužel jednoduše a jednoznačně odpovědět. Problém je totiž v tom, že ZDP jednoznačně nevymezuje problematiku pracovních oděvů pro OSVČ. Postupuje se tedy přiměřeně podle ustanovení platných pro zaměstnance a částečně lze i využít pokyn D300 s komentářem k § 6/7/b, kde se píše, za jakých podmínek nejsou pracovní oděvy zdanitelným příjmem na straně zaměstnance - označení logem apod.
      Pokud byste podnikal jako zedník a dal si do výdajů monterky, s velkou pravděpodobností by Vám to finančák uznal bez problémů, přestože i montérky lze využít také pro soukr.potřebu.
      U společenského obleku je to horší, ale i ten do daň.výdajů lze dát, pokud budete schopen obhájit jeho využití pouze pro podnikání. Protože je právní úprava v této oblasti dost neúplná, dává prostor náladě berních úředníků, kteří se rádi ohánějí §25/1/u - tedy výdaji na osobní spotřebu poplatníka. Takže je to na zvážení, co ustojíte argumentačně.

    • 2. 9. 2008 11:27

      VH (neregistrovaný) 88.101.60.---

      Re: podnikatel a oblek - náklad ?
      Já jsem se setkala s podobnou problematikou u advokátů - z konkrétního případu vím, že prokázal, že si za kal. rok koupil 12 obleků, tudíž 3 z nich si mohl vyčlenit pro výkon povolání a ty dát do nákladů.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).