Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Nájemní smlova x věcné břemeno od právník1 - Re: nájemní smlova x věcné břemeno Cizí věc lze...

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 25. 1. 2010 9:22

  právník1 (neregistrovaný) 62.40.76.---

  Re: nájemní smlova x věcné břemeno
  Cizí věc lze užívat BUĎ na základě věcného břemene (může být za úplatu, i opakovanou), NEBO na základě nájemní smlouvy. Obojí zároveň nelze - platí dříve uzavřené.

 • 25. 1. 2010 9:33

  Lada1 (neregistrovaný) 89.102.242.---

  Re: nájemní smlova x věcné břemeno
  Děkuji za odpověď. Rodiče se dostali do tíživé situace a díky pozice věcného břemene se nedomůžou dávky na bydlení, protože ta přísluší jen nájemci nebo vlastníkovi bytu, který tam má trvalý pobyt. Podmínku trvalého pobytu splňují, ale nájemní smlouvu s nimi tedy uzavřít nemohu, jak jsem pochopila. Nemáte radu, jak při podání žádosti o příspěvěk na bydlení v tomto směru postupovat?Děkuji za odpověď Lada

 • 26. 1. 2010 10:21

  právník1 (neregistrovaný) 193.179.187.---

  Re: nájemní smlova x věcné břemeno
  Pokud uvedené věcné břemeno vzniklo smlouvou, lze jej smlouvou také "zrušit" (a nechat vymazat z katastru). Pak lze uzavřít (s bývalými oprávněnými z věcného břemene) nájemní smlouvu. Problém je, že nemáte předmětný byt ve vlastnictví, ale že jste podílovým spoluvlastníkem celého domu s právem užívat v něm jeden byt. S rodiči by tedy nájemní smlouvu měli uzavírat (když ne všichni spoluvlastníci domu) tak alespoň většina z nich. Pokud nájemní smlouvu uzavřete jen Vy (nebo s dalšími spoluvlastníky, s nimiž nemáte dohromady většinu), mohou ostatní spoluvlastníci dosáhnout toho, že nájemní smlouva bude prohlášena za neplatnou (proto, že ji uzavřel menšinový spoluvlastník)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).