Re: autorský honorář
Pěknou neděli,
podle § 7/2/a ZDP jsou autorské honoráře příjmem z jiné samostatně výdělečné činnosti. Dále je v § 7/6 řečeno, že do 7 tis. se zdaňují srážkovou daní dle § 36/2/t u zdroje. To není Váš případ. Příjmy z autorských honorářů tedy nikdy nemohou vstoupit do ZD podle § 10 ZDP.
Z hlediska uplatnění výdajů je možné uplatnit buď výdaje v prokázané výši (asi méně častá varianta) nebo paušální výdaje podle § 7/7/d tj. pro rok 2009 60% (novela 289/2009 Sb.).
Pokud se týká odvodů z autorských honorářů, k 1. 1. 2009 se změnila pravidla. V případě, že je umělecká nebo jiná tvůrčí činnost vykonávána na základě autorského zákona, a dále pokud se jedná o činnost vykonávanou vlastním jménem na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení příjmu, považuje se od 1. 1. 2009 za výkon samostatné výdělečné činnosti vždy, aniž by podmínkou bylo prohlášení o soustavnosti výkonu této činnosti. Do r. 2009 se odváděla jen daň z příjmu a ZP. Od 1. 1. 2009 pak se bude odvádět ještě pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti podle zákona č. 589/1992 Sb.
Re: autorský honorář
OSVČ, které mají příjmy z autorských honorářů mají povinnost přihlásit se na OSSZ podle místa svého trvalého bydliště a tam vyplnit tiskopis "Oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti". Pokud je dotyčná osoba v zaměstnaneckém poměru, pak zálohy na pojistné neplatí a zaplatí pojistné až v souvislosti s vyúčtováním daně z příjmu za rok 2009 spolu se zdravotním pojištěním koncem března 2010. Myslím, že by bylo vhodné se s vaší OSSZ spojit a poradit se s nimi, jak postupovat.
Do základu pro zdravotní pojištění tyto příjmy vstupovaly již před rokem 2009 a zůstávají tam i nyní.
Internet Info BusinessCenter.cz (businesscenter.podnikatel.cz)
Server s informacemi pro podnikání.
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.