Hlavní navigace

Autorský honorář

  • 89.29.80.---

    6. 2. 2010 22:27

    Moc prosím o radu.
    Mám tady člověka, je zaměstnaný, takže má potvrzení o ZP. Plus dostal autorský honorář cca 20.000,- na základě smlouvy o vytvoření spoluautorského díla.
    Kam to zařadit, dají se z toho nějak odečíst výdaje procentem a odvádí se SP a ZP?
    Moc se omlouvám za tolik dotazů, ale ještě jsem se s tím nesetkala :(
    Díky ZL

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 7. 2. 2010 9:37

      ucetni007

      Re: autorský honorář
      Pěknou neděli,
      podle § 7/2/a ZDP jsou autorské honoráře příjmem z jiné samostatně výdělečné činnosti. Dále je v § 7/6 řečeno, že do 7 tis. se zdaňují srážkovou daní dle § 36/2/t u zdroje. To není Váš případ. Příjmy z autorských honorářů tedy nikdy nemohou vstoupit do ZD podle § 10 ZDP.
      Z hlediska uplatnění výdajů je možné uplatnit buď výdaje v prokázané výši (asi méně častá varianta) nebo paušální výdaje podle § 7/7/d tj. pro rok 2009 60% (novela 289/2009 Sb.).
      Pokud se týká odvodů z autorských honorářů, k 1. 1. 2009 se změnila pravidla. V případě, že je umělecká nebo jiná tvůrčí činnost vykonávána na základě autorského zákona, a dále pokud se jedná o činnost vykonávanou vlastním jménem na vlastní odpovědnost a za účelem dosažení příjmu, považuje se od 1. 1. 2009 za výkon samostatné výdělečné činnosti vždy, aniž by podmínkou bylo prohlášení o soustavnosti výkonu této činnosti. Do r. 2009 se odváděla jen daň z příjmu a ZP. Od 1. 1. 2009 pak se bude odvádět ještě pojistné na sociální zabezpečení a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti podle zákona č. 589/1992 Sb.

    • 7. 2. 2010 10:10

      tosuja

      Re: autorský honorář
      Moc děkuji za odpověď.
      Ten paragraf jsem si našla, jen jsem si nebyla jistá, když na to nemá živnost.
      Jen teď nevím jak s tím odvodem SP, protože není přihlášený a tudíž nemá VS.
      Netušíte jestli se tam musí přihlásit a nebo je na to nějaký spešl formulář?
      A ZP tedy neodvádí?

    • 7. 2. 2010 15:19

      ucetni007

      Re: autorský honorář
      OSVČ, které mají příjmy z autorských honorářů mají povinnost přihlásit se na OSSZ podle místa svého trvalého bydliště a tam vyplnit tiskopis "Oznámení o zahájení samostatné výdělečné činnosti". Pokud je dotyčná osoba v zaměstnaneckém poměru, pak zálohy na pojistné neplatí a zaplatí pojistné až v souvislosti s vyúčtováním daně z příjmu za rok 2009 spolu se zdravotním pojištěním koncem března 2010. Myslím, že by bylo vhodné se s vaší OSSZ spojit a poradit se s nimi, jak postupovat.
      Do základu pro zdravotní pojištění tyto příjmy vstupovaly již před rokem 2009 a zůstávají tam i nyní.

    • 7. 2. 2010 15:27

      tosuja

      Re: autorský honorář
      Ještě jednou Vám moc děkuji.
      Zavolám tedy na OSSZ a ZP a domluvím se s nimi jak postupovat.
      ZL.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).