Vlákno názorů k dotazu Alkohol - kontrola zaměstnavatelem od Karel vážný - Re: Alkohol - kontrola zaměstnavatelem Co já vím, tak...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 21. 6. 2010 8:09

    Karel vážný (neregistrovaný)

    Re: Alkohol - kontrola zaměstnavatelem
    Co já vím, tak je třeba mít v pracovním řádu seznam VEDOUCÍCH pracovníků (alespoň určených pomocí funkce), kteří mohou vyzvat ke kontrole. A celý postup.

    Kontrolu je pak třeba provést nějakým rozumně kalibrovaným přístrojem a proškoleným zaměstnancem, nebo rovnou lékařem. Pokud je výsledek měření pozitivní a přístroj je jen orientační (to píšou skoro všichni výrobci), tak je třeba zaměstnanci nařídit lékařský odběr, který by měl určit vše (domluvit se s lékařem, se kterým máte dohodnuté zdravotní kontroly, o procesech, kdo odebere, kde odebere, kolik to bude stát).

    Pozor na zachování všech pravidel používání přístroje, hygiena (náústky), platná kalibrace (lhůty opakování), nastavení konstant, průkaznost parametrů prostředí (vlhkost, teplota), ovlivnění jínými látkami a nemocemi (tradiční Margotka, mentolové bombony atd.), potřeba opakovaného měření v takových případech (po 15 min.)

    Lékař by vám měl poradit i při jaké hladině posílat zaměstnance k odběru, protože řada laboratoří místo hladiny do 0,3 píše údajně že je to pod prokazatelnou hranicí. Navíc je třeba vzít v úvahu i dobu do odběru.

    Pokud zam-ec odmítne, nebo pokud je alkohol v krvi (u řidičů vždy u jiných by vám měl lékař poradit, co je hladina ovlivňující výkon práce), pak hrubé porušení pracovní kázně. (Personalistka si musí dát pozor na zdůvodnění, nelze změnit, musí přesvědčit soud, měl by to možná připravit právník, za nepovedené vyhazovy se u nás z HR nejvíc vyhazuje.)

    Tohle vše by mělo být popsáno obecně v pracovním řádu a dodetailu ve vnitřní směrnici o kontrole alkoholu. Tu by měl vypracovat nějaký inteligentní vedoucí, po prostudování návodu přístroje a konzultaci s doktorem.

  • 21. 6. 2010 10:26

    VH

    Re: Alkohol - kontrola zaměstnavatelem
    Od roku 2007 v pracovním řádu žádný seznam vedoucích být nemusí, ale je třeba některého z vedoucích zaměstnanců písemně zmocnit (PŘ pak může obsahovat seznam již zmocněných). Zkouška na vliv alkoholu nebo jiných návykových látek nemusí být prováděna jen v případě, že zaměstnavatel má podezření, ale v rámci prevence. Odmítnutí zkoušky rozhodně neznamená důkaz o požití alkoholu, pojem pracovní kázeň zákonná úprava nezná a už vůbec ne stupeň hrubé.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).