Hlavní navigace

Vlákno názorů k dotazu Nemocenská po dnešním vyhazovu? od jasná - Re: Nemocenská po dnešním vyhazovu? >Zdravím všechny.>Prosím poraďte mi...

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 30. 11. 2011 17:46

jasná (neregistrovaný) 80.82.146.---

Re: Nemocenská po dnešním vyhazovu?
    >Zdravím všechny.
    >Prosím poraďte mi někdo, pokud budete moci, předem
    >děkuju!
    >Dneska jsem měla poslední den zkušební doby (pracovala
    >jsem od 1.září 2011), přičemž jsem opravdu nečekala,
    >že nás vyhodí bez jakéhokoliv předchozího upozornění
    >vyhodí v poslední den zkušební doby a nazdar, naprostý
    >nezájem!Zbývá mi pouze 1 měsíc podpory v
    >nezaměstnanosti z předchozího zaměstnání, ze kterého jsem ji
    >uplatňovala. Chci se zeptat takto:
    >
    >1.) když půjdu na pracák, dostanu 65% nebo 45% podpory
    >v nezaměstnanosti? Asi už jen těch 45% zbývajících,
    >že? Ano, zbývajících 45%
    >
    >Můj druhý dotaz je:
    >
    >2.) kamarád mi poradil, že mám jít na nemocenskou. Na
    >netu jsem si našla, že existuje ochranná doba 7 dni po
    >skončení prac.poměru, to beru, k doktorce bych šla
    >hned zítra. Ale taky jsem se dočetla, že nemocenská se
    >vyplácí až po 22.dni nemoci a že do té doby nedostanu
    >nic (od zaměstnavatele), myslím tím těch 21 dní. Tak
    >proč tedy existuje ta ochranná doba 7 dnů, že!? Je to
    >pravda? Nebo je tak, že půjdu na nemocenskou a těch
    >prvních 21 dní mi bude platit jakoby zaměstnavatel, i když
    >už tam nepracuju, ale nastoupila jsem na nemocenskou v
    >té ochranné době? Nebo jak to vlastně je? Dostala bych
    >peníze i za těch prvních 21 dní? Ví to někdo přesně?

Správná je první varianta. Pokud do 7 dnů onemocníte, prvních 21 dní nemoci nedostanete nic, až od 22 dne nemoci budou náležet nemoc. dávky. Nemocenský lístek dáte zaměstnavateli, u kterého máte ukončený prac. poměr.
    >
    >Prosím poraďte mi někdo! Vím, že to nebude moc peněz
    >ani za jedno, ale aspoň něco! Děkuju!

• 30. 11. 2011 17:51

div (neregistrovaný) 78.102.38.---

A vy jste nemocná ? Domníval jsem se, že neschopenku vystavuje lékař pouze na základě aktuálního zdravotního stavu, tedy když je člověk nemocen, ne když se mu to hodí. Ono těch 21 neplacených dní je v pořádku, protože takových "nemocných" by asi bylo požehnaně.

• 30. 11. 2011 18:33

Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

To vám řekl Mirek Dušín? Neschopenku vystavuje lékař na základě svého uvážení.

• 30. 11. 2011 19:28

div (neregistrovaný) 78.102.38.---

Proč Mirek Dušín ? Jestliže k tomu takto přistupují i vysokoškolsky vzdělaní lidé, tak se napříště nebudu divit, když celé marodění bude bez jakékoliv výplaty čehokoliv. Prostě zneužít a využít co se dá, přesně podle vzoru politiků , že ano ?

• 30. 11. 2011 22:41

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

A to uvážení by snad mělo být podle zdravotního stavu, ne? Nemocenská je přece jakási finanční podpora člověka, který PRO NEMOC nemůže pracovat a přichází tím o výdělek. Proto odvádíme nemocenské pojištění, které je částí sociálního pojištění. Nemocenská není určena jako finanční podpora pro zdravé, kteří z nějakého důvodu nevydělávají a třeba už nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Já chápu, že Lenka hledá každou možnost, jak získat peníze, ale lékař by neměl podvádět a uznávat ji práce neschopnou, když práce neschopná není. Souhlasím s div.
    Jen Lence vysvětlím tu ochrannou dobu 7 dní. Ta znamená, že když do 7 dnů od skončení pracovního poměru začnete marodit, máte nárok na nemocenskou na základě skončeného zaměstnání. Ale nemocenská je až od 22. dne nemoci. V prvních 21 dnech nemoci vyplácí zaměstnavatel náhradu za ušlý výdělek, vyplácí ji za pracovní dny, z toho za první 3 pracovní dny nic, ale to se týká zaměstnaných (zaměstnanec nemůže jít na směnu, protože je nemocný a proto mu uchází výdělek). Vy už zaměstnaná nejste, výdělek by Vám kvůli nemoci neucházel a nebylo by tedy co nahrazovat.

• 1. 12. 2011 8:57

Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

Karo, při vší úctě k Vašim znalostem, lékař se řídí především limity od pojišťoven,a až když se do nich vleze, může si dovolit ten luxus a přihlížet ke zdravotnímu stavu pacienta.

• 1. 12. 2011 11:24

Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

Vím, jak to myslíte a možná máte v tomto i pravdu (bohužel), já se v tom nevyznám, jak souvisí limit s uznáním nemoci (myslela bych si ale, že čím méně uznaných, tím lépe pro pojišťovnu i lékaře, ne?). Stále ale souhlasím s div, že se může stát (a předpokládám, že se tak i stane), že nemocenské dávky se budou krouhat a krouhat, a to právě kvůli tomu, že jejich výši navyšují ti, kteří je pobírají neoprávněně (tzn. nejsou nemocní).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).