Hlavní navigace

Nemocenská po dnešním vyhazovu?

• (neregistrovaný) 88.101.4.---

30. 11. 2011 17:40

Zdravím všechny.
    Prosím poraďte mi někdo, pokud budete moci, předem děkuju!
    Dneska jsem měla poslední den zkušební doby (pracovala jsem od 1.září 2011), přičemž jsem opravdu nečekala, že nás vyhodí bez jakéhokoliv předchozího upozornění vyhodí v poslední den zkušební doby a nazdar, naprostý nezájem!Zbývá mi pouze 1 měsíc podpory v nezaměstnanosti z předchozího zaměstnání, ze kterého jsem ji uplatňovala. Chci se zeptat takto:

1.) když půjdu na pracák, dostanu 65% nebo 45% podpory v nezaměstnanosti? Asi už jen těch 45% zbývajících, že?

Můj druhý dotaz je:

2.) kamarád mi poradil, že mám jít na nemocenskou. Na netu jsem si našla, že existuje ochranná doba 7 dni po skončení prac.poměru, to beru, k doktorce bych šla hned zítra. Ale taky jsem se dočetla, že nemocenská se vyplácí až po 22.dni nemoci a že do té doby nedostanu nic (od zaměstnavatele), myslím tím těch 21 dní. Tak proč tedy existuje ta ochranná doba 7 dnů, že!? Je to pravda? Nebo je tak, že půjdu na nemocenskou a těch prvních 21 dní mi bude platit jakoby zaměstnavatel, i když už tam nepracuju, ale nastoupila jsem na nemocenskou v té ochranné době? Nebo jak to vlastně je? Dostala bych peníze i za těch prvních 21 dní? Ví to někdo přesně?

Prosím poraďte mi někdo! Vím, že to nebude moc peněz ani za jedno, ale aspoň něco! Děkuju!

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 30. 11. 2011 17:46

jasná (neregistrovaný) 80.82.146.---

Re: Nemocenská po dnešním vyhazovu?
      >Zdravím všechny.
      >Prosím poraďte mi někdo, pokud budete moci, předem
      >děkuju!
      >Dneska jsem měla poslední den zkušební doby (pracovala
      >jsem od 1.září 2011), přičemž jsem opravdu nečekala,
      >že nás vyhodí bez jakéhokoliv předchozího upozornění
      >vyhodí v poslední den zkušební doby a nazdar, naprostý
      >nezájem!Zbývá mi pouze 1 měsíc podpory v
      >nezaměstnanosti z předchozího zaměstnání, ze kterého jsem ji
      >uplatňovala. Chci se zeptat takto:
      >
      >1.) když půjdu na pracák, dostanu 65% nebo 45% podpory
      >v nezaměstnanosti? Asi už jen těch 45% zbývajících,
      >že? Ano, zbývajících 45%
      >
      >Můj druhý dotaz je:
      >
      >2.) kamarád mi poradil, že mám jít na nemocenskou. Na
      >netu jsem si našla, že existuje ochranná doba 7 dni po
      >skončení prac.poměru, to beru, k doktorce bych šla
      >hned zítra. Ale taky jsem se dočetla, že nemocenská se
      >vyplácí až po 22.dni nemoci a že do té doby nedostanu
      >nic (od zaměstnavatele), myslím tím těch 21 dní. Tak
      >proč tedy existuje ta ochranná doba 7 dnů, že!? Je to
      >pravda? Nebo je tak, že půjdu na nemocenskou a těch
      >prvních 21 dní mi bude platit jakoby zaměstnavatel, i když
      >už tam nepracuju, ale nastoupila jsem na nemocenskou v
      >té ochranné době? Nebo jak to vlastně je? Dostala bych
      >peníze i za těch prvních 21 dní? Ví to někdo přesně?

Správná je první varianta. Pokud do 7 dnů onemocníte, prvních 21 dní nemoci nedostanete nic, až od 22 dne nemoci budou náležet nemoc. dávky. Nemocenský lístek dáte zaměstnavateli, u kterého máte ukončený prac. poměr.
      >
      >Prosím poraďte mi někdo! Vím, že to nebude moc peněz
      >ani za jedno, ale aspoň něco! Děkuju!

• 30. 11. 2011 17:51

div (neregistrovaný) 78.102.38.---

A vy jste nemocná ? Domníval jsem se, že neschopenku vystavuje lékař pouze na základě aktuálního zdravotního stavu, tedy když je člověk nemocen, ne když se mu to hodí. Ono těch 21 neplacených dní je v pořádku, protože takových "nemocných" by asi bylo požehnaně.

• 30. 11. 2011 18:33

Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

To vám řekl Mirek Dušín? Neschopenku vystavuje lékař na základě svého uvážení.

• 30. 11. 2011 19:28

div (neregistrovaný) 78.102.38.---

Proč Mirek Dušín ? Jestliže k tomu takto přistupují i vysokoškolsky vzdělaní lidé, tak se napříště nebudu divit, když celé marodění bude bez jakékoliv výplaty čehokoliv. Prostě zneužít a využít co se dá, přesně podle vzoru politiků , že ano ?

• 30. 11. 2011 22:41

Kara (neregistrovaný) 80.90.128.---

A to uvážení by snad mělo být podle zdravotního stavu, ne? Nemocenská je přece jakási finanční podpora člověka, který PRO NEMOC nemůže pracovat a přichází tím o výdělek. Proto odvádíme nemocenské pojištění, které je částí sociálního pojištění. Nemocenská není určena jako finanční podpora pro zdravé, kteří z nějakého důvodu nevydělávají a třeba už nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti. Já chápu, že Lenka hledá každou možnost, jak získat peníze, ale lékař by neměl podvádět a uznávat ji práce neschopnou, když práce neschopná není. Souhlasím s div.
      Jen Lence vysvětlím tu ochrannou dobu 7 dní. Ta znamená, že když do 7 dnů od skončení pracovního poměru začnete marodit, máte nárok na nemocenskou na základě skončeného zaměstnání. Ale nemocenská je až od 22. dne nemoci. V prvních 21 dnech nemoci vyplácí zaměstnavatel náhradu za ušlý výdělek, vyplácí ji za pracovní dny, z toho za první 3 pracovní dny nic, ale to se týká zaměstnaných (zaměstnanec nemůže jít na směnu, protože je nemocný a proto mu uchází výdělek). Vy už zaměstnaná nejste, výdělek by Vám kvůli nemoci neucházel a nebylo by tedy co nahrazovat.

• 1. 12. 2011 8:57

Katka2 (neregistrovaný) 82.99.161.---

Karo, při vší úctě k Vašim znalostem, lékař se řídí především limity od pojišťoven,a až když se do nich vleze, může si dovolit ten luxus a přihlížet ke zdravotnímu stavu pacienta.

• 1. 12. 2011 11:24

Kara (neregistrovaný) 83.240.26.---

Vím, jak to myslíte a možná máte v tomto i pravdu (bohužel), já se v tom nevyznám, jak souvisí limit s uznáním nemoci (myslela bych si ale, že čím méně uznaných, tím lépe pro pojišťovnu i lékaře, ne?). Stále ale souhlasím s div, že se může stát (a předpokládám, že se tak i stane), že nemocenské dávky se budou krouhat a krouhat, a to právě kvůli tomu, že jejich výši navyšují ti, kteří je pobírají neoprávněně (tzn. nejsou nemocní).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).