Re: Škoda způsobená zaměstnancem
Předpokládám, že na vánočním večírku byl zaměstnanec ve svém volnu, takže se na něho nemůže vztahovat § ZP požití alkoholu na pracovišti. A pokud zaměstnavatel sám alkohol zaměstnancům naléval, přijde mi to stejně jako Vám nefér. Náhrada škody za způsobenou škodu ta je, pokud ji zaměstnavatel požaduje, v pořádku.
Re: Škoda způsobená zaměstnancem
Máte myslím starý ZP, v ZP pro rok 2011 je jenon §55a) a §55b) - (ZP - rok 2012 nemám teď k dispozici) a Vámi popsaná událost dle mého názoru nesplňuje ani jednu. 1. zaměstnanec byl odsouzen za úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1rok, nebo pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů - odsouzen nepodmíněně na 6 měs., 2.porušil-li zaměstnanec povinnost vztahující se k jím vykonávané práci zvlášť HRUBÝM způsobem. Ale u vás je to hodně sporné - firemní večírek, ve volnu, ne při práci zaměstnance, naléval i zaměstnavatel... Ale třeba má někdo jiný názor.
Re: Škoda způsobená zaměstnancem
http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx výpověď daná zaměstnavatelem §52 zkuste se podívat na odkaz ... určitě je to považováno jako porušení pracovní kázně, ale nevím, jak moc závažně by se to dalo posoudit. On to chce zaměstnavatel jenom vědět, nemůže z toho stejně nic vyvodit v tomhle případě.
Re: Škoda způsobená zaměstnancem
Dívala jsem se na ten váš odkaz, ale to je nějaké starší znění ZP rok 2008,9,.. nevím, nepodařilo se mi to tam vyčíst. Myslím, že od r. 2011 (možná už i 2010) je v ZP § 52 jen písmenko a) a b) a stejně potřebujete ZP r.2012. ten ale myslím, ještě v plném znění na internetu není.
Re: Škoda způsobená zaměstnancem
Tak to se moc omlouvám, mám asi špatné vydání :-(, prosím nekamenujte mě. (naštěstí jsem §52 ZP v praxi nepotřebovala), ale na věci to nic nemění. V §52 g) je podmínka o soustavném a méně závažném porušování povinností s podmínkou, že pouze tehdy, jestliže v posledních 6 měsících byl v souvislosti s tím porušením zam-ec upozorněn písemně na možnost výpovědi. Dle dřívější praxe soudů (nyní nevím) se o soustavné porušování povinnosti jedná tehdy, jestliže k tomu dojde alespoň 3x a je rovněž zřejmé, že zam-ec nehodlá ani do budoucna pracovní povinnosti plnit. Zaměstnanci jsou např. povinni využívat pracovní dobu, plnit pokyny nadřízených, řádně hospodařit se svěřenými jim zaměstnavatelem prostředky. Ale případné soudní pře bývají hodně složité.
Re: OT Škoda způsobená zaměstnancem
Já si myslím, že řešit hrubé porušení pracovní kázně v rámci firemního večírku, je přinejmenším sporné.
A dělá to na mě dojem, že si mezi sebou něco řekli, udělali a teď zaměstnavatel z pozice silnějšího chce vyvodit důsledky.
Zaměstnanec má jistě poučení - již s žádným zaměstnavatelem nebude pít ani na firemním večírku ( píšete, že byl dosud bezproblémový)
Internet Info BusinessCenter.cz (businesscenter.podnikatel.cz)
Server s informacemi pro podnikání.
Copyright © 1998 – 2021 Internet Info, s.r.o. Všechna práva vyhrazena.