Hlavní navigace

Škoda způsobená zaměstnancem

  • (neregistrovaný) 77.240.182.---

    3. 1. 2012 9:24

    Dobrý den, zaměstnanec nám způsobil úmyslně škodu, při ukončení vánočního večírku, při odchodu z firmy nám pěstí zničil firemní značku umístěnou na rozcestí. Vyčíslili jsme mu náhradu škody, zaměstnavatel ho chce ale potrestat víc. Jednalo se o večírek, kde ale sám zaměstnavatel rozléval zaměstnancům alkohol, tak si myslím, že kromě náhrady škody se o jiné porušení pracovních povinností nekonná, nemám pravdu? Pracuje u nás 3 roky a nikdy se nic nestalo.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 3. 1. 2012 9:53

      Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      Předpokládám, že na vánočním večírku byl zaměstnanec ve svém volnu, takže se na něho nemůže vztahovat § ZP požití alkoholu na pracovišti. A pokud zaměstnavatel sám alkohol zaměstnancům naléval, přijde mi to stejně jako Vám nefér. Náhrada škody za způsobenou škodu ta je, pokud ji zaměstnavatel požaduje, v pořádku.

    • 3. 1. 2012 11:42

      Hanka H. (neregistrovaný) 77.240.182.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      A kdyby nepil, tak podle §52 pís.g) + náhrada škody? děkuji, zaměstnavatel chce vědět, co by mu hrozilo, kdyby to provedl v střízlivosti.

    • 3. 1. 2012 14:50

      Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      Máte myslím starý ZP, v ZP pro rok 2011 je jenon §55a) a §55b) - (ZP - rok 2012 nemám teď k dispozici) a Vámi popsaná událost dle mého názoru nesplňuje ani jednu. 1. zaměstnanec byl odsouzen za úmyslný trestný čin k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na dobu delší než 1rok, nebo pro úmyslný trestný čin spáchaný při plnění pracovních úkolů - odsouzen nepodmíněně na 6 měs., 2.porušil-li zaměstnanec povinnost vztahující se k jím vykonávané práci zvlášť HRUBÝM způsobem. Ale u vás je to hodně sporné - firemní večírek, ve volnu, ne při práci zaměstnance, naléval i zaměstnavatel... Ale třeba má někdo jiný názor.

    • 3. 1. 2012 14:58

      Hanka H. (neregistrovaný) 77.240.182.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast2h4.aspx výpověď daná zaměstnavatelem §52 zkuste se podívat na odkaz ... určitě je to považováno jako porušení pracovní kázně, ale nevím, jak moc závažně by se to dalo posoudit. On to chce zaměstnavatel jenom vědět, nemůže z toho stejně nic vyvodit v tomhle případě.

    • 3. 1. 2012 15:11

      Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      Dívala jsem se na ten váš odkaz, ale to je nějaké starší znění ZP rok 2008,9,.. nevím, nepodařilo se mi to tam vyčíst. Myslím, že od r. 2011 (možná už i 2010) je v ZP § 52 jen písmenko a) a b) a stejně potřebujete ZP r.2012. ten ale myslím, ještě v plném znění na internetu není.

    • 3. 1. 2012 15:13

      Hanka H. (neregistrovaný) 77.240.182.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      No já mám ZP s komentářem od ANAGu za 850kč před sebou k 1.1.2011 a tam ten paragraf je od a až do g a určitě jsem neslyšela, že by tyto body byli zrušeny.

    • 3. 1. 2012 15:48

      Daniela K. (neregistrovaný) 217.69.98.---

      Re: Škoda způsobená zaměstnancem
      Tak to se moc omlouvám, mám asi špatné vydání :-(, prosím nekamenujte mě. (naštěstí jsem §52 ZP v praxi nepotřebovala), ale na věci to nic nemění. V §52 g) je podmínka o soustavném a méně závažném porušování povinností s podmínkou, že pouze tehdy, jestliže v posledních 6 měsících byl v souvislosti s tím porušením zam-ec upozorněn písemně na možnost výpovědi. Dle dřívější praxe soudů (nyní nevím) se o soustavné porušování povinnosti jedná tehdy, jestliže k tomu dojde alespoň 3x a je rovněž zřejmé, že zam-ec nehodlá ani do budoucna pracovní povinnosti plnit. Zaměstnanci jsou např. povinni využívat pracovní dobu, plnit pokyny nadřízených, řádně hospodařit se svěřenými jim zaměstnavatelem prostředky. Ale případné soudní pře bývají hodně složité.

    • 3. 1. 2012 15:41

      alen1 (neregistrovaný) 46.135.212.---

      Re: OT Škoda způsobená zaměstnancem
      Já si myslím, že řešit hrubé porušení pracovní kázně v rámci firemního večírku, je přinejmenším sporné.
      A dělá to na mě dojem, že si mezi sebou něco řekli, udělali a teď zaměstnavatel z pozice silnějšího chce vyvodit důsledky.
      Zaměstnanec má jistě poučení - již s žádným zaměstnavatelem nebude pít ani na firemním večírku ( píšete, že byl dosud bezproblémový)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).