Rok 2018 byl pro hypotéky slabší. Čeká nás letos další zdražování?

  • Loňský rok přinesl nemilé zdražování a zpřísňování na hypotečním trhu. To se podepsalo na objemu poskytnutých hypotečních úvěrů, u kterých došlo k meziročnímu poklesu o 7,4 miliardy korun. Největší boom banky zaznamenaly v říjnu, těsně předtím než do svých obchodních podmínek přidaly omezení vyřčená Českou národní bankou.

Sdílet

Z dat Hypoindexu vyplývá, že v roce 2018 bylo uzavřeno 99 477 hypotečních smluv, celková suma, kterou si klienti půjčili, přesahovala 218 miliard korun, což bylo o necelých 7,4 miliard korun méně než v roce 2017. Předloni pak banky poskytly 109 618 hypoték a v roce 2016 dokonce 114 550.

V říjnu se v bankách dveře netrhly

Největší zájem o hypoteční úvěr byl v říjnu. V desátém měsíci roku 2018 si pro hypotéku přišlo neuvěřitelných 10 590 klientů, kteří si v celkovém objemu odnesli přes 24 miliardkorun

A proč se v říjnu dveře v bankách netrhly? Důvodem byla nová omezení ČNB, která si ve svých doporučeních posvítila na celkovou zadluženost domácností. Nová pravidla vstoupila v platnost sice už 1. října, avšak právě v říjnu ještě banky dokončovaly obchody, které s klienty vyjednaly v září.

Komu přísnější pravidla zavřela vrátka k vlastnímu bydlení?

V loňském roce si centrální banka pohrála s výší úrokových sazeb, ta se za rok 2018 zvýšila rovnou pětkrát. Není divu, že meziročně tak průměrný úrok vzrostl o zhruba půl procentního bodu z 2,02 % na 2,55 %. Nejvyšších sazeb se klienti pak dočkali v prosinci.

Pokles u hypoték tak způsobilo zdražování úvěrů, za kterým stojí ČNB. Ta v loňském roce rozhodla o tom, že hypotéku nesmí získat ten, jehož celkový dluh překročí devítinásobek ročního čistého příjmu a že zároveň na splátku dluhu musí dlužník vynaložit maximálně 45 % ze svého měsíčního čistého příjmu.

Tyto nové podmínky uzavřely cestu k vlastnímu bydlení především mladým rodinám a lidem žijícím takzvaně single, kteří by ještě před zpřísněním na hypotéku hravě dosáhli. I proto banky vždy zájemce hodnotí individuálně a v 5 % procentech případů, pakliže uznají za vhodné, mohou udělit výjimku. Pokud vám tak online kalkulačka napoví, že na hypotéku nedosáhnete, zkuste i přesto zajít do banky.

Jaký bude rok 2019 na hypotečním trhu?

Za poslední roky padal na hypotečním trhu jeden rekord za druhým, a to ať už se to týkalo nízkých úrokových sazeb, počtu sjednaných hypoték nebo celkového objemu hypotečních úvěrů. Letos se ale nejspíš žádného dalšího rekordu nedočkáme, pravděpodobně nás čeká jen běžný hypoteční rok. 

Úrokové sazby se budou pozvolna stále navyšovat a zájem o hypotéky bude pozvolna klesat. Pozitivem ale je, že podle slov guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka se nemusíme obávat dalšího zpřísnění hypoték, letos si centrální banka bere dovolenou a jejím cílem je zhodnotit dosavadní kroky. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).