Hlavní navigace

Spořicí účty Češi milují. Nízké úroky a vysoká inflace je ve spoření nezastaví

  • Spořicí účty táhnou. Stávají se čím dál oblíbenějším spořicím produktem, a to i přestože výnosy stále nad inflací prohrávají. Češi si s tímto nelítostným bojem nelámou hlavu, své úspory na účty ukládají a náležitě si své šetření pochvalují. Proč jsou spořicí účty tak populární a jaký úrok lze aktuálně u tuzemských bank získat?

Sdílet

Lidé si rádi syslí peníze, přináší jim to pocit k nezaplacení, a čím dál častěji své úspory ukládají na spořicí účty, ty vyměnili za pokladničky a obálky uschované pod polštářem, moderní doba si totiž žádá modernější způsoby.

Češi chtějí spořit, nízké úroky je nezastaví

Za velkou popularitou spořicích účtů ale stojí především prosperita. Čechům se daří, mají vyšší mzdy a s nimi i větší zájem o spoření, na což reagují banky, které pomalu začínají zvyšovat úrokové sazby. I přesto ale bohužel většina spořicích účtů v boji proti inflaci prohrává.

Aktuální výše inflace se v současné době pohybuje lehce pod 3 %, jediný účet, který by tak proti inflaci obstál je eKonto XL od Raiffeisenbank. Banka nabízí klientům 3% sazbu pro vklady do výše 150 000 Kč, avšak pouze na dobu šesti měsíců, poté se úrok snižuje na 1 %, další nezbytnou podmínkou je, že výhodná nabídka platí jen při aktivním využívání osobního účtu.

Vyšší zhodnocení jen pro ty, kteří si ho zaslouží

Bez podmínek se spořicí účty neobejdou ani v roce 2019. Banky se snaží konkurovat a úroky navyšují, jedná se tak například nejen o Air Bank, ale také o nováčka na spořicím trhu Trinity Bank. I přes zatraktivňování produktů ale čekejte úroky kolem 1,5 %, tedy nic, na čem by se dalo zbohatnout. Dvouprocentní úrok, který nabízí MONETA Money Bank nebo Banka CREDITAS je pak poměrně velkým luxusem.

Jak už bylo zmíněno u Raiffeisenbank, vždy je nutné číst mezi řádky, většina bank se totiž bez podmínek neobejde, vždy tak počítejte s tím, že je: „něco za něco.“ Vyšší úroky je nutné vykoupit aktivním využíváním účtu, pravidelnou platbou kartou nebo upsáním se k jinému finančnímu produktu.

Znehodnocení peněz Češi neřeší

Kvůli vyšší inflaci a nižším úrokům na spořicích účtech si Češi koupí za své peníze méně než ve chvíli, kdy je na účet vkládali. To, ale jak se zdá, klientům tuzemských bank vůbec nevadí, úspory si vesele ukládají dál a dál. Bankám roste počet uzavřených smluv i výše celkové naspořené částky, velké banky jako Česká spořitelna nebo Komerční banka hlásí počty smluv v řádech milionů a objem uložených peněz v řádech miliard korun. Je proto patrné, že zájem o spořicí účty tak mají i ty banky, které se nepředhání v konkurenčním boji.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).