Re: RP a dítě v soukromých jeslích
http://www.aperio.cz/rodina/poradna/dotaz.shtml?x=239390
Poradna pro rodiče
9. 6. 2005 | Rodičovský příspěvek
Jsem na mateřské dovolené, pobírám rodičovský příspěvek a chtěla bych se zeptat pokud by syn navštěvoval soukromé dětské studio, které není dotováno státem a budu ho plně hradit zda budu mít nárok na rodičovský příspěvek? Ve studiu mi bylo sděleno, že nepobírají žádné dotace od státu jako státní mateřské školky a nejsou evidováni pod Ministerstvem školství a podle nich mám na příspěvek nárok i pokud budu zaměstnaná. A měla bych pak nárok na ošetřování syna v případě jeho nemoci?
Podmínky nároku na rodičovský příspěvek stanoví zákon 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře v § 30 – 32. Základními podmínkami jsou následující:
- rodič celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 4 let věku nebo do 7 let věku, jde-li o dítě dlouhodobě zdravotně postižené.
Podmínka osobní celodenní péče o dítě není splněna, je-li dítě umístěno v jeslích, mateřské škole nebo jiném obdobném zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v měsíci, tzn. že nezáleží na tom, zda dítě bude navštěvovat státní MŠ nebo studio, kterému nejsou vypláceny dotace od státu. Toto studio jde totiž podřadit pod uvedený pojem v § 30 odst. 3 písm. a – „jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku“. A v tomto případě nárok na rodičovský příspěvek zaniká. Jde totiž o to, že rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, která má umožnit rodiči, aby se celodenně věnoval péči o dítě.
Zákon stanoví určité výjimky, kdy rodičovský příspěvek náleží, přestože dítě pravidelně navštěvuje některá zařízení. Rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy:
a. dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo speciální mateřskou školu či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči nebo se zaměřením na děti tělesně postižené nebo mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
b. pokud dlouhodobě zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
c. dítě navštěvuje předškolní zdravotnická zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně pokud je zdravotní postižení sluchu či zraku obou rodičů (osamělého rodiče) v rozsahu 50 % a více.
Pokud byste nechtěla o rodičovský příspěvek přijít a zároveň mít příjem z výdělečné činnosti (což legislativa umožňuje), musela byste zajistit péči o dítě po tuto dobu, kdy budete pracovat, jinou zletilou osobou, nelze však dávat dítě do zařízení pro děti předškolního věku na více než 5 dnů v měsíci bez ztráty nároku na rodičovský příspěvek.
Určitou dobrou zprávou je, že od 1. 1. 2006 začne platit novela zákona o státní sociální podpoře, která umožní rodičům, kteří pobírají rodičovský příspěvek, umístit své dítě starší 3 let do mateřské školky nebo obdobného zařízení pravidelně na 4 hodiny denně, aniž by ztratili nárok na rodičovský příspěvek.
Podmínky nároku na podporu při ošetřování člena rodiny stanoví zákon 54/1956 Sb. o nemocenském pojištění zaměstnanců v § 25. Podpora při OČR náleží zaměstnanci, který nemůže pracovat, poněvadž musí
1. ošetřovat nemocné dítě mladší než 10 let, nebo
2. pečovat o dítě mladší než 10 let z toho důvodu, že
a) dětské výchovné zařízení, v jehož péči dítě jinak je, nebo škola, do které chodí, byly uzavřeny z nařízení příslušných orgánů, nebo
b) dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči dětského výchovného zařízení nebo docházet do školy, nebo
c) osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat, nebo
3. ošetřovat jiného nemocného člena rodiny, jestliže jeho zdravotní stav vyžaduje nezbytně ošetřování jinou osobou.
Z těchto ustanovení tedy plyne, že pokud budete zaměstnána, budete mít v uvedených případech nárok na podporu při ošetřování člena rodiny. Zákon nevylučuje souběh OČR a rodičovského příspěvku při výdělečné činnosti během rodičovské dovolené, avšak je potřebné plnit podmínky pro zachování nároku na rodičovský příspěvek, tedy jak je výše uvedeno, max. 5 dní v kalendářním měsíci je možno dítě umístit v předškolním zařízení a jinak celodenní řádná péče o toto dítě, popř. zajištění této péče jinou zletilou osobou.
Jaroslava Zelená
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.