Hlavní navigace

RP a dítě v soukromých jeslích

  • (neregistrovaný)

    16. 9. 2005 16:27

    Prosím o potvrzení nebo vyvrácení mého názoru.
    Pokud bude dítě ve věku do 3 let umístěno v soukromé organizaci, která zajišťuje péči o takto malé děti, dítě tam bude dáváno např. 3x v týdnu, lze toto považovat za péči o dítě "jinou zletilou osobou", jak je uvedeno v zák. o SSP č.117/95, §31, odst. 2? A tudíž by byl matce zachován rodičovský příspěvek.
    Díky moc za názory.
    PS - tyto soukromé jesle údajně nedostávají žádné příspěvky od státu a od toho se odvíjí fakt, že by nárok na výplatu RP měl být matkám zachován.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 16. 9. 2005 16:56

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      No zní to logicky. Ale být Vámi, tak se raději zeptám těch rodičů, kteří již děti v těchto jeslích mají, na základě čeho pobírají rodičák. Tím myslím, zda mají v ruce nějaké rozhodnutí, že jim rodičák náleží. Nebo přímo dotaz na oddělení státní podpory. Pokud to nebude jasné nebo bude přímo zamítavé bez přesvědčivého zdůvodnění zákonem, pak dotaz přímo na ministerstvo.

    • 16. 9. 2005 18:27

      Lesi (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      Logicky to zní, ale obávám se, že to nebude pravda. Zákon totiž nemluví o "dotovaných jeslích nebo školce", ale obecně o "jeslích, školce nebo jiném obdobném zařízení pro děti" - takže dle mého laického názoru je naprosto jedno, jestli jsou jesle státní nebo soukromé. Ale nejsem právnik...

    • 16. 9. 2005 18:58

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      xxxxxxxxxxx
      Díky, to je právě ten "červíček" pochybnosti. Já sice ve svém dotazu uvádím termín "soukromé jesle", ale toto je odpověď, kterou na svůj dotaz od té společnosti, která v názvu nic o jeslích nemá, dostala moje dcera:

      "Vážená maminko,
      naše společnost je soukromá organizace a tudíž nepobíráme od státu žádné příspěvky a tím pádem Vám maminkám nemůže žádné vzít.
      Státní jesle jsou dotované státem a příspěvek který je Váš pak dává těmto státním jeslím ."

      Fakt je, že jsem na to koukala jak zjara, proto jsem vytáhla zákon o SSP a vzápětí upalovala na fórum.
      Budu ještě o té organizaci shánět informace, máme čas, dítě se narodí až za dva měsíce, takže do jara - než bude otázka jeslí opravdu aktuální, se snad všechno vysvětlí.

    • 16. 9. 2005 19:34

      Lesi (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      Já vím, jak to myslíte a připadá mi to logické. Ale v zákoně opravdu není psané, že by se omezení týkalo jenom dětí chodících do dotovaných školek, ale všech, které chodí do jeslí, školky nebo JINÉHO OBDOBNÉHO ZAŘÍZENÍ (tedy není nutné, aby se jesle jmenovaly jesle). I když mne osobně se to netýká, docela by mě zajímalo, co vám řekli na úřadě, tak kdyžtak sem potom dejte vědět.

    • 16. 9. 2005 19:53

      Lina (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      xxxxxxx
      Vidíte, uteklo mi to "jiné obdobné zařízení", tam by fakt asi mohl být problém. Jak se dozvím více, ozvu se. Děkuji moc.
      (předchozí anonym jsem já, odeslání zprávy bylo rychlejší než můj podpis).

    • 16. 9. 2005 22:03

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      Tak klidně vydržte..nebo to si ani nevyčerpá "placenou mateřskou"? Od jara bude velká změna co se týče "řádného celodenního pečování"...

    • 17. 9. 2005 9:17

      Lina (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      xxxxxxx
      Mateřskou si určitě vyčerpá - ale do práce chce nastoupit co nejdříve, je projektantka, část může odpracovat doma, ovšem občas taky musí do "reálu". Ono se to asi vrací - když se narodila, dodělávala jsem si jako "dorostenka" školu a ji jsme si předávali s tatínkem a babičkou ve dveřích. To nám teď půjde ztuha, protože jsme od sebe 200 km. Díky za odpvoěď.

    • 17. 9. 2005 11:44

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      ********************************************
      Dítě může navštěvovat "zařízení " jen 5 dní v měsíci.
      A nezáleží je-li státní nebo soukromé,od ledna je změna,že děti starší 3let mohou navštěvovat MŠ na 4 hod.denně.
      Jedině připadá v úvahu chůva,sousedka,kamarádka,......

    • 17. 9. 2005 12:13

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      Nojo, o tom tady právě pochybujeme, zda se to takto kategoricky vykládá nebo ne. Jiným obdobným zařízením se totiž může rozumět jen zařízení, které má obdobný provoz jako jesle nebo školka, tzn. že je toto jsou všechno zařízení, dotovaná státem. Pokud není zařízení dotované státem, pak by se logicky nemělo nazývat obdobou školky. Ono totiž nejde o to, kdo dítě hlídá, zda matka, babička, neplacená kamarádka nebo placená kamarádka nebo soukromá "hlídárna". Jestliže dítě hlídá kamarádka, je to úplně stejné, jako když ho hlídá soukromá "hlídárna", tj. soukromá školka. Když je dítě v obecní školce, tak tu stát prostřednictvím obce dotuje, proto zatím platí, že peníze dostane buď školka nebo rodina v podobě rodičáku. Když dá matka dítě do soukromé školky, tak jí za to platí tržní cenu, tu školku nikdo nedotuje, takže logicky by měl stát dát peníze té rodině. Ovšem mnoho zákonů u nás nemá logiku.

    • 17. 9. 2005 12:45

      Lina (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      xxxxxxxxxxx
      Ženské, jste skvělé, dceru jsem poslala do terénu zjistit na SSP, zda je možná varianta: výdělečná činnost + "soukromá hlídárna" = zachovaný RP - nedoufám sice v brzkou odpověď, ale určitě se ozvu.
      Všem hezký víkend.

    • 19. 9. 2005 15:55

      Lesi (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      Tak jsem poslala dotaz na ministerstvo práce a sociálních věcí s tím, že jsem tam překopírovala stanovisko soukromých jeslí, co jste tu psala. Odpověď přišla, že je jedno, jestli jsou jesle stání nebo soukromé, dítě v nich může být max. 5 dní v měsíci:

      Vážená paní,
      k Vašemu dotazu sdělujeme: podmínky nároku na rodičovský příspěvek stanoví zákon o státní sociální podpoře. Zákon také nestanoví zda jde o předškolní zařízení státu nebo soukromé. Jedinou podmínkou , aby rodič neztratil nárok na rodičovský příspěvek je že dítě do 3 let navštěvuje předškolní zařízení ne víc jak 5 dnů v kalendářním měsíci.

      S pozdravem

      Alena Jírová - odbor sociální politiky

    • 19. 9. 2005 17:51

      Jiřka (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      Nojo, zase bez logiky. Pouze bez uvažování vyložit větu v zákoně. Ale proč soukromé kolektivní hlídání ne a soukromé hlídání kamarádkou ano? To by mě zajímalo.

    • 20. 9. 2005 12:20

      Lina (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      xxxxxxxxxxx
      Logiku fakt nemůžeme nikde hledat, alejenom pro doplnění ... znovu dostala dcera e-maila od té "soukromé hlídárny" s tím, že jediná podmínka je pro přijetí je, aby dítě bylo zdravé a že nárok na RP zůstává (dokonce zdůrazněno velkými písmeny). Jenom pro obrázek, ty soukromé jsou při docházce 3x v týdnu za 6500,- Kč, ty státní, které mezitím objevili, jsou 5dní v týdnu/měsíc za 1200,-Kč. Mějte se fajn.

    • 18. 9. 2005 0:15

      Anonymní (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      http://www.aperio.cz/rodina/poradna/dotaz.shtml?x=239390

      Poradna pro rodiče
      9. 6. 2005 | Rodičovský příspěvek

      Jsem na mateřské dovolené, pobírám rodičovský příspěvek a chtěla bych se zeptat pokud by syn navštěvoval soukromé dětské studio, které není dotováno státem a budu ho plně hradit zda budu mít nárok na rodičovský příspěvek? Ve studiu mi bylo sděleno, že nepobírají žádné dotace od státu jako státní mateřské školky a nejsou evidováni pod Ministerstvem školství a podle nich mám na příspěvek nárok i pokud budu zaměstnaná. A měla bych pak nárok na ošetřování syna v případě jeho nemoci?

      Podmínky nároku na rodičovský příspěvek stanoví zákon 117/1995 Sb. o státní sociální podpoře v § 30 – 32. Základními podmínkami jsou následující:
      - rodič celý kalendářní měsíc osobně celodenně a řádně pečuje alespoň o jedno dítě do 4 let věku nebo do 7 let věku, jde-li o dítě dlouhodobě zdravotně postižené.
      Podmínka osobní celodenní péče o dítě není splněna, je-li dítě umístěno v jeslích, mateřské škole nebo jiném obdobném zařízení pro děti předškolního věku déle než 5 kalendářních dnů v měsíci, tzn. že nezáleží na tom, zda dítě bude navštěvovat státní MŠ nebo studio, kterému nejsou vypláceny dotace od státu. Toto studio jde totiž podřadit pod uvedený pojem v § 30 odst. 3 písm. a – „jiné obdobné zařízení pro děti předškolního věku“. A v tomto případě nárok na rodičovský příspěvek zaniká. Jde totiž o to, že rodičovský příspěvek je dávka státní sociální podpory, která má umožnit rodiči, aby se celodenně věnoval péči o dítě.
      Zákon stanoví určité výjimky, kdy rodičovský příspěvek náleží, přestože dítě pravidelně navštěvuje některá zařízení. Rodičovský příspěvek náleží i v případech, kdy:
      a. dítě pravidelně navštěvuje léčebně rehabilitační zařízení nebo speciální mateřskou školu či jesle se zaměřením na vady zraku, sluchu, řeči nebo se zaměřením na děti tělesně postižené nebo mentálně retardované v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
      b. pokud dlouhodobě zdravotně postižené dítě pravidelně navštěvuje předškolní zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně,
      c. dítě navštěvuje předškolní zdravotnická zařízení v rozsahu nepřevyšujícím čtyři hodiny denně pokud je zdravotní postižení sluchu či zraku obou rodičů (osamělého rodiče) v rozsahu 50 % a více.

      Pokud byste nechtěla o rodičovský příspěvek přijít a zároveň mít příjem z výdělečné činnosti (což legislativa umožňuje), musela byste zajistit péči o dítě po tuto dobu, kdy budete pracovat, jinou zletilou osobou, nelze však dávat dítě do zařízení pro děti předškolního věku na více než 5 dnů v měsíci bez ztráty nároku na rodičovský příspěvek.
      Určitou dobrou zprávou je, že od 1. 1. 2006 začne platit novela zákona o státní sociální podpoře, která umožní rodičům, kteří pobírají rodičovský příspěvek, umístit své dítě starší 3 let do mateřské školky nebo obdobného zařízení pravidelně na 4 hodiny denně, aniž by ztratili nárok na rodičovský příspěvek.

      Podmínky nároku na podporu při ošetřování člena rodiny stanoví zákon 54/1956 Sb. o nemocenském pojištění zaměstnanců v § 25. Podpora při OČR náleží zaměstnanci, který nemůže pracovat, poněvadž musí
      1. ošetřovat nemocné dítě mladší než 10 let, nebo
      2. pečovat o dítě mladší než 10 let z toho důvodu, že
      a) dětské výchovné zařízení, v jehož péči dítě jinak je, nebo škola, do které chodí, byly uzavřeny z nařízení příslušných orgánů, nebo
      b) dítě nemůže být pro nařízenou karanténu v péči dětského výchovného zařízení nebo docházet do školy, nebo
      c) osoba, která jinak o dítě pečuje, onemocněla, nebo jí byla nařízena karanténa, a proto nemůže o dítě pečovat, nebo
      3. ošetřovat jiného nemocného člena rodiny, jestliže jeho zdravotní stav vyžaduje nezbytně ošetřování jinou osobou.
      Z těchto ustanovení tedy plyne, že pokud budete zaměstnána, budete mít v uvedených případech nárok na podporu při ošetřování člena rodiny. Zákon nevylučuje souběh OČR a rodičovského příspěvku při výdělečné činnosti během rodičovské dovolené, avšak je potřebné plnit podmínky pro zachování nároku na rodičovský příspěvek, tedy jak je výše uvedeno, max. 5 dní v kalendářním měsíci je možno dítě umístit v předškolním zařízení a jinak celodenní řádná péče o toto dítě, popř. zajištění této péče jinou zletilou osobou.
      Jaroslava Zelená

    • 18. 9. 2005 20:10

      Lina (neregistrovaný)

      Re: RP a dítě v soukromých jeslích
      Díky, i když bych pochopitelně byla raději, kdyby odpověď souhlasila s tvrzením soukromého studia pro děti. Ale vždy lze najít něco pozitivního - a to Váš odkaz na www. aperio.cz. Tyto stránky vypadají velice zajímavě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).