Re: mzda svátek
Myslím, že prodavačka má nárok na průměrnou mzdu za svátek, i když nepracovala. viz : Za dobu práce ve svátek (§ 6 ZM) přísluší zaměstnanci od 1.1.2001 náhradní volno v rozsahu práce konané ve svátek. Za dobu náhradního volna má nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku. Zaměstnavatel se může se zaměstnancem dohodnout na poskytnutí příplatku k dosažné mzdě nejméně ve výši průměrného výdělku (100 %) namísto náhradního volna s tím, že přednost má náhradní volno. Jestliže zaměstnanec v důsledku svátku, který připadl na jeho obvyklý pracovní den, nepracuje, přísluší mu náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku.
Příklad: Kalendářní měsíc má nominální fond pracovní doby 184 hodin, z něhož 8 hodin činí svátek připadající na obvyklý pracovní den. Zaměstnanec má stanovenu základní hodinovou mzdu 50 Kč a průměrný hodinový výdělek 56 Kč. V měsíci odpracoval 176 hodin, přičemž ve svátek nepracoval.
Základní mzda = 176 hodin x 50 Kč/hod. 8 800 Kč
Náhrada mzdy za svátek = 56 Kč/hod. x 8 hodin 448 Kč
Mzda včetně náhrady mzdy za svátek 9 248 Kč
Zaměstnanci s měsíční mzdou (platem) je v případě odpracování celého měsíce vyplácena stále stejná výše měsíční mzdy (platu) to znamená, že i v případě, že svátek připadl na všední den, žádná mzda zaměstnanci neujde a proto mu také nevzniká nárok na náhradu mzdy.
Re: mzda svátek
ano bude mít svátek,pokud tento den byl jejím obvyklým, tedy dle rozpisu směn měla přijít do práce...
pokud má prodejna stanoven týdenní režim po-pá 8 hodin, tak měla jít třeba ve středu - den svátku do práce - zůstala doma, má placeno....ty co šly do práce i přes to,že byl svátek, tak mají mzdu + příplatek ve stejné výši jako placený svátek v průměru..
pokud mají rozvrh směn tak,že ten den neměla jít do práce - nerovnoměrné rozvržení atd....tak nemá nárok na placení...
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.