Dohodou dle § 49ZP lze pracovní poměr rozvázat kdykoliv, není nutné čekat na ukončení pracovní neschopnosti. Pokud ovšem bude zaměstnanec souhlasit.
Pokud souhlasit nebude, tak odeslat k lékaři pracovnělékařské péče. Pokud bude výrok lékařského posudku, že zaměstnanec pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilost pro práci dle pracovní smlouvy, tak nemá zaměstnavatel jinou možnost než dát výpověď dle § 52 písm. e) ZP (pokud jde o obecné onemocnění). Dle § 41 ZP je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci, není-li to možné v rámci pracovní smlouvy, tak může převést zaměstnance i na práci jiného druhu, a to i když s tím zaměstnanec nesouhlasí (§ 41 odst. 3). Pokud takovou práci nemáte, nebo z nějakého důvodu nechcete nabídnout, tak se jedná o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele dle § 208 ZP s náhradou mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku.
Objevují se názory (i na tomto fóru), že tento stav, kdy jde o obecné onemocnění, je vlastně překážkou v práci na straně zaměstnance, a náhrada mzdy mu za to nenáleží. S tím nelze souhlasit, protože ZP dává resp. nařizuje zaměstnavateli několik možností, jak se s tím vypořádat, Zákoník práce takovou překážku na straně zaměstnance nezná a navíc, pokud by zaměstnavatel svoji povinnost převést zaměstnance na jinou práci nesplnil, tak může zaměstnanec dle § 56 odst. 1 písm. a) okamžitě zrušit pracovní poměr a tím mu přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající výpovědní době (tj. min. 2 měsíce), což je totéž jako platit překážku dle § 208.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.