Hlavní navigace

Skončení PP dlouh.nemoc

  • (neregistrovaný) 2a00:1028:8394:----:----:----:----:----

    20. 7. 2020 9:17

    Nemoc zaměstnance od 3.8.2019 stále trvá, má požádáno o inv.důchod,nejedná se o nemoc související s prací. Nemoc dle jeho slov bude trvat až do přiznání inv.důchodu. Dle ZP je možnost skončit PP dohodou ,musí mít lék.prohlídku? pravd. např. přijde s ukončenou neschopenkou dne 7.8.2020 a chce sám ukončit PP dohodou,mohu ukončit 8.8.2020,když 7.8.2020 má ještě neshopenku,nebo mohu ukončit 7.8.2020. Dále když přinese ukončení 7.8.2020 a nebude chtít dohodu jak dál postupavat. Pošlu ho na lék.prohlídku k záv.lékaři a ten mi napíše dlouh.neschopnen výkonu práce dle PS,ale jak dále, práci jinou pro něho nebudu mít, dám mu sice výpověď dle §52e) s výp.lhůtou 2měsíce,ale on nebude schopen tu dělat a já ho tu nechám sedět u stolu? nebo ho pošlu domů s tím,že mu budu muset platit do 31.8.2020 a potom ještě ty 2 měsíce a on nic dělat nebude?Jak to prosím je. Můj první případ.Moc Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 20. 7. 2020 15:50

      MaT (neregistrovaný) 88.146.201.---

      Dohodou dle § 49ZP lze pracovní poměr rozvázat kdykoliv, není nutné čekat na ukončení pracovní neschopnosti. Pokud ovšem bude zaměstnanec souhlasit.

      Pokud souhlasit nebude, tak odeslat k lékaři pracovnělékařské péče. Pokud bude výrok lékařského posudku, že zaměstnanec pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilost pro práci dle pracovní smlouvy, tak nemá zaměstnavatel jinou možnost než dát výpověď dle § 52 písm. e) ZP (pokud jde o obecné onemocnění). Dle § 41 ZP je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci, není-li to možné v rámci pracovní smlouvy, tak může převést zaměstnance i na práci jiného druhu, a to i když s tím zaměstnanec nesouhlasí (§ 41 odst. 3). Pokud takovou práci nemáte, nebo z nějakého důvodu nechcete nabídnout, tak se jedná o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele dle § 208 ZP s náhradou mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku.

      Objevují se názory (i na tomto fóru), že tento stav, kdy jde o obecné onemocnění, je vlastně překážkou v práci na straně zaměstnance, a náhrada mzdy mu za to nenáleží. S tím nelze souhlasit, protože ZP dává resp. nařizuje zaměstnavateli několik možností, jak se s tím vypořádat, Zákoník práce takovou překážku na straně zaměstnance nezná a navíc, pokud by zaměstnavatel svoji povinnost převést zaměstnance na jinou práci nesplnil, tak může zaměstnanec dle § 56 odst. 1 písm. a) okamžitě zrušit pracovní poměr a tím mu přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající výpovědní době (tj. min. 2 měsíce), což je totéž jako platit překážku dle § 208.

    • 20. 7. 2020 17:00

      Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

      Sice pěkné, ale nepravdivé.
      1. Obecně - aby zaměstnanci mohla náležet náhrada mzdy, musí být SCHOPEN, OCHOTEN a PŘIPRAVEN danou práci konat = není naplněno, není schopen.
      2. Zaměstnavatel si může vybrat, zda zaměstnance převede na jinou práci, či mu dá výpověď = zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, i když jinou práci má.
      3. Možnost zaměstnance zrušit PP okamžitě podle § 56 odst. 1 a) ZP není vázána na to, že jej zaměstnavatel nepřevedl na jinou práci, ale že mu neumožnil výkon jiné práce = není totéž. Navíc se zde hovoří o jiném posudkovém závěru, než který zakládá povinnost zaměstnavatele převést zaměstnance na jinou práci, resp. který naplňuje výpovědní důvod pro výpověď ze strany zaměstnavatele.

    • 21. 7. 2020 13:07

      Jana 1 (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Moc děkuji za odpovědi, budu se snažit domluvit se na dohodě. Zaměstnanec si omarodí a zaměstnavateli ty za to nemůžeš , ale plať a on bude doma . Nic ve zlém,ale vydělat na dvě mzdy vč. odvodů pro něho, je v malé firmě opravdu náročné. Bohužel se jedná o vážné onemocnění,na které není umožnění jiné práce , ikdyby se zaměstnavatel sebe více snažil pro něho práci najít. Takže buď dohoda,nebo placení zaměstnance,který neodvede žádnou práci. Zaměstnavatel může dát výpověd ,ale 2 měsíce musí zaplatit tak či tak. Nezastávám se zaměstanavatele,ale dost kruté.

    • 21. 7. 2020 13:15

      Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

      Vy jste asi nečetla, co jsem napsala. Tak plaťte a nestěžujte si.

    • 21. 7. 2020 14:27

      Jana 1 (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Četla jsem to, ale mě z toho vychází právě stále placení té výp.lhůty,když se s ním nedohodnu na ukončení dohodou, tak mu dám např. výpověd dle §52 e.) ZP a musím mu zaplatit ty dva měsíce výp.lhůty a bohužel nemám pro něho práci i po dobu těch 2 měsíců,tak bude doma a já budu platit. Nevím jak by se to udělalo bez výp.doby,když by nebyla dohoda a ikdyž dá on výpověď dle § 56 odst. 1 a) tak stejně mu musím vyplatit ty
      2 měsíce.Možná se s ním můžu domluvit ,že nemusí chodit do práce,že mu mzdu za výp.dobu vyplatíme v nejbližší výplatě,ale pořád si myslím ,že ty 2 měsíce musím platit,ale nechápu proč,když zaměstnavatel za to nenese žádnou vinu že marodí.

    • 21. 7. 2020 14:33

      Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

      Protože ta příčina nemožnost konat sjednaný druh práce tkví v osobě zaměstnance.
      Ostatní nebudu opakovat, pletete to dohromady, ztráta času.

    • 22. 7. 2020 10:29

      Jana 1 (neregistrovaný) ---.ipv6.broadband.iol.cz

      Ano, máte pravdu. Měla jsem v myšlenkách rod.úmrtí a hlava byla jinde.
      Omlouvám se. Moc chci poděkovat za pomoc a za váš čas.

    • 23. 7. 2020 13:34

      MaT (neregistrovaný) 88.146.201.---

      Zkuste svá tvrzení doložit nějakým paragrafem nebo třeba rozsudkem soudu. Pro začátek prosím o uvedení ustanovení ZP, kde je uvedeno "aby zaměstnanci mohla náležet náhrada mzdy, musí být SCHOPEN, OCHOTEN a PŘIPRAVEN danou práci konat = není naplněno, není schopen." Nic takového tam myslím nenajdete a pracovní právo obecně umožňuje - pokud nejde o kogentní ustanovení - odchýlit se pouze v prospěch zaměstnance.

    • 23. 7. 2020 14:14

      Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

      Samozřejmě kdo chce. ať platí.
      V hlavě čísla nenosím, vás určitě obohatí, pokud si příslušná rozhodnutí NS najdete najdete sama/sám.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).