Dohodou dle § 49ZP lze pracovní poměr rozvázat kdykoliv, není nutné čekat na ukončení pracovní neschopnosti. Pokud ovšem bude zaměstnanec souhlasit.
Pokud souhlasit nebude, tak odeslat k lékaři pracovnělékařské péče. Pokud bude výrok lékařského posudku, že zaměstnanec pozbyl dlouhodobě zdravotní způsobilost pro práci dle pracovní smlouvy, tak nemá zaměstnavatel jinou možnost než dát výpověď dle § 52 písm. e) ZP (pokud jde o obecné onemocnění). Dle § 41 ZP je zaměstnavatel povinen převést zaměstnance na jinou práci, není-li to možné v rámci pracovní smlouvy, tak může převést zaměstnance i na práci jiného druhu, a to i když s tím zaměstnanec nesouhlasí (§ 41 odst. 3). Pokud takovou práci nemáte, nebo z nějakého důvodu nechcete nabídnout, tak se jedná o jinou překážku v práci na straně zaměstnavatele dle § 208 ZP s náhradou mzdy ve výši 100 % průměrného výdělku.
Objevují se názory (i na tomto fóru), že tento stav, kdy jde o obecné onemocnění, je vlastně překážkou v práci na straně zaměstnance, a náhrada mzdy mu za to nenáleží. S tím nelze souhlasit, protože ZP dává resp. nařizuje zaměstnavateli několik možností, jak se s tím vypořádat, Zákoník práce takovou překážku na straně zaměstnance nezná a navíc, pokud by zaměstnavatel svoji povinnost převést zaměstnance na jinou práci nesplnil, tak může zaměstnanec dle § 56 odst. 1 písm. a) okamžitě zrušit pracovní poměr a tím mu přísluší náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku za dobu odpovídající výpovědní době (tj. min. 2 měsíce), což je totéž jako platit překážku dle § 208.
Sice pěkné, ale nepravdivé.
1. Obecně - aby zaměstnanci mohla náležet náhrada mzdy, musí být SCHOPEN, OCHOTEN a PŘIPRAVEN danou práci konat = není naplněno, není schopen.
2. Zaměstnavatel si může vybrat, zda zaměstnance převede na jinou práci, či mu dá výpověď = zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď, i když jinou práci má.
3. Možnost zaměstnance zrušit PP okamžitě podle § 56 odst. 1 a) ZP není vázána na to, že jej zaměstnavatel nepřevedl na jinou práci, ale že mu neumožnil výkon jiné práce = není totéž. Navíc se zde hovoří o jiném posudkovém závěru, než který zakládá povinnost zaměstnavatele převést zaměstnance na jinou práci, resp. který naplňuje výpovědní důvod pro výpověď ze strany zaměstnavatele.
Moc děkuji za odpovědi, budu se snažit domluvit se na dohodě. Zaměstnanec si omarodí a zaměstnavateli ty za to nemůžeš , ale plať a on bude doma . Nic ve zlém,ale vydělat na dvě mzdy vč. odvodů pro něho, je v malé firmě opravdu náročné. Bohužel se jedná o vážné onemocnění,na které není umožnění jiné práce , ikdyby se zaměstnavatel sebe více snažil pro něho práci najít. Takže buď dohoda,nebo placení zaměstnance,který neodvede žádnou práci. Zaměstnavatel může dát výpověd ,ale 2 měsíce musí zaplatit tak či tak. Nezastávám se zaměstanavatele,ale dost kruté.
Četla jsem to, ale mě z toho vychází právě stále placení té výp.lhůty,když se s ním nedohodnu na ukončení dohodou, tak mu dám např. výpověd dle §52 e.) ZP a musím mu zaplatit ty dva měsíce výp.lhůty a bohužel nemám pro něho práci i po dobu těch 2 měsíců,tak bude doma a já budu platit. Nevím jak by se to udělalo bez výp.doby,když by nebyla dohoda a ikdyž dá on výpověď dle § 56 odst. 1 a) tak stejně mu musím vyplatit ty
2 měsíce.Možná se s ním můžu domluvit ,že nemusí chodit do práce,že mu mzdu za výp.dobu vyplatíme v nejbližší výplatě,ale pořád si myslím ,že ty 2 měsíce musím platit,ale nechápu proč,když zaměstnavatel za to nenese žádnou vinu že marodí.
Zkuste svá tvrzení doložit nějakým paragrafem nebo třeba rozsudkem soudu. Pro začátek prosím o uvedení ustanovení ZP, kde je uvedeno "aby zaměstnanci mohla náležet náhrada mzdy, musí být SCHOPEN, OCHOTEN a PŘIPRAVEN danou práci konat = není naplněno, není schopen." Nic takového tam myslím nenajdete a pracovní právo obecně umožňuje - pokud nejde o kogentní ustanovení - odchýlit se pouze v prospěch zaměstnance.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.