Pokud se ty dvě firmy nedohodly, že zaměstnance ta nová firma převezme se všemi jejich právy a povinnostmi, tak k přechodu práv a povinností nemůže dojít.
Jestliže přistoupíte na dohodu o ukončení z nadbytečnosti, náleží Vám odstupné, i když novou smlouvu podepíšete a nastoupíte do nové firmy. Samozřejmě příplatky za přesčas nebo zbylou dovolenou (pokud se firmy nedohodli, že bude převedena) Vám musí při skončení poměru proplatit. Já myslím, že se tím nemyslí, že je vypořádané odstupné - to přece bude "vypořádané", až je skutečně dostanete. Podívejte se ale, jestli v těch nových smlouvách u nové firmy máte zkušební dobu.
Většinou to bývá tak, že zaměstnanci podepíší dohodu o ukončení (ale obyčejnou dohodu, ne z důvodu nadbytečnosti, takže nenáleží odstupné) a zrovna podepíší novou pracovní smlouvu u nového zaměstnavatele, kde ale nemají uvedenou zkušební dobu. Takže je ten nový nemůže propustit ve zkušební době.
Takže pokud máte dohodu o ukončení s nárokem na odstupné a přitom novou pracovní smlouvu bez zkušební doby, tak byste na tom byli líp.
Jestli tam máte zkušební dobu, tak novému zaměstnavateli nic nebude bránit v tom Vám v ní pracovní poměr zrušit.
Pokud byste nesouhlasili s dohodou o ukončení, pak by Vám dal zaměstnavatel výpověď z důvodu nadbytečnosti (nebo možná rušení zaměstnavatele, nevíte) - tzn. že pracovní poměr by skončil po uplynutí výpovědní doby s nárokem na odstupné. Ale s největší pravděpodobností by Vás pak nevzal do práce ten nový zaměstnavatel.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.