Hlavní navigace

Dohoda u ukončení pracovního poměru

 • (neregistrovaný) 46.135.20.---

  25. 9. 2020 7:16

  Dobrý den, firma nám 15.9. oznamila, že budeme přecházet pod jinou firmu od 1.10. Rozdala nám dohody o ukončení pp z důvodu nadbytečnosti a zároveň nové smlouvy, které ale navíc doplnila ještě kolektivní hmotnou odpovědnosti a mlčenlivosti. Nyní nás nutí toto podepsat a v podstatě nám vyhrožují. Ptám se tedy, nemělo by dojít jen k přechodu práv a povinností?? Budeme vykonávat stejnou činnost. Co se stane když nepodepíšeme dohodu a novou smlouvu?? Původní firmu nejspíš prodají. Takže nezanikne. Když podepíšeme dohodu, a nepodepíšeme novou smlouvu, máme nárok na odstupné, ale jak ho budeme zadat po "prazdne' firmě? Navíc máme v dohodě napsáno o ukončení PP, že veškeré závazky jsou v pořádány. A co zůstatek dovolené, práce přesčas, telefon, NB? Nepodepíšu tím vlastně, že odstupné je vypořádané ? Děkuji za odpovědi.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 25. 9. 2020 16:53

   Kara1 (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

   Pokud se ty dvě firmy nedohodly, že zaměstnance ta nová firma převezme se všemi jejich právy a povinnostmi, tak k přechodu práv a povinností nemůže dojít.
   Jestliže přistoupíte na dohodu o ukončení z nadbytečnosti, náleží Vám odstupné, i když novou smlouvu podepíšete a nastoupíte do nové firmy. Samozřejmě příplatky za přesčas nebo zbylou dovolenou (pokud se firmy nedohodli, že bude převedena) Vám musí při skončení poměru proplatit. Já myslím, že se tím nemyslí, že je vypořádané odstupné - to přece bude "vypořádané", až je skutečně dostanete. Podívejte se ale, jestli v těch nových smlouvách u nové firmy máte zkušební dobu.
   Většinou to bývá tak, že zaměstnanci podepíší dohodu o ukončení (ale obyčejnou dohodu, ne z důvodu nadbytečnosti, takže nenáleží odstupné) a zrovna podepíší novou pracovní smlouvu u nového zaměstnavatele, kde ale nemají uvedenou zkušební dobu. Takže je ten nový nemůže propustit ve zkušební době.
   Takže pokud máte dohodu o ukončení s nárokem na odstupné a přitom novou pracovní smlouvu bez zkušební doby, tak byste na tom byli líp.
   Jestli tam máte zkušební dobu, tak novému zaměstnavateli nic nebude bránit v tom Vám v ní pracovní poměr zrušit.
   Pokud byste nesouhlasili s dohodou o ukončení, pak by Vám dal zaměstnavatel výpověď z důvodu nadbytečnosti (nebo možná rušení zaměstnavatele, nevíte) - tzn. že pracovní poměr by skončil po uplynutí výpovědní doby s nárokem na odstupné. Ale s největší pravděpodobností by Vás pak nevzal do práce ten nový zaměstnavatel.

  • 25. 9. 2020 18:19

   Aion (neregistrovaný) ---.164.broadband5.iol.cz

   Problematika přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů, a tím i převodu zaměstnanců, je daleko složitější, než píšete v první větě.
   Pro tazatele: k tomu, aby se nechalo odpovědět, byste musel uvést více informací.
   Obecně - pokud zaměstnanec i třeba písemně potvrdí, že smluvní strany nemají vůči sobě žádné pohledávky, takové sdělení nemá žádnou relevanci.
   Pokud by se v budoucnu ukázalo, že tomu tak není a zaměstnanec má vůči zaměstnavateli nějakou pohledávku, takovým prohlášením se nemůže vzdát jejího uspokojení = klidně podepište.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).