Vlákno názorů k dotazu DPH - hlavní a doplňková činnost od Blanka - Tak se znovu vracím po včerejší debatě. A...

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 26. 11. 2020 13:52

    Blanka (neregistrovaný)

    Tak se znovu vracím po včerejší debatě. A posílám další výklad, že se musíte registrovat

    Nájem nemovitých věcí dle § 56a ZDPH je osvobozen od DPH bez nároku na odpočet. Bude-li osoba povinná k dani uskutečňovat pouze nájmy osvobozené od DPH dle § 56a (popřípadě i další plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet), plátcem se nestane bez ohledu na výši obratu.

    Bude-li ovšem kromě osvobozených nájmů uskutečňovat i jiná plnění (zdanitelná nebo osvobozená s nárokem na odpočet), bude se osvobozený nájem počítat do obratu pro registraci k DPH. S výjimkou uskutečňování osvobozených plnění bez nároku na odpočet daně, jestliže jde o doplňkovou činnost uskutečňovanou příležitostně.

    Příklad 1
    Osoba povinná k dani, neplátce DPH, poskytuje dlouhodobý nájem nemovité věci osvobozený od DPH bez nároku na odpočet dle § 56a. Obrat z této činnosti za posledních 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců činil 1 100 000 Kč. Kromě toho poskytuje zprostředkování pojištění osvobozené od DPH bez nároku na odpočet dle § 55 (obrat 900 000 Kč). Žádná jiná plnění neuskutečňuje.

    Osoba povinná k dani se nestane plátcem DPH, i když obrat za 12 měsíců překročil 1 000 000 Kč, protože poskytuje pouze plnění osvobozená od daně bez nároku na odpočet daně.

    Příklad 2
    Osoba povinná k dani, neplátce DPH, poskytuje dlouhodobý nájem nemovité věci osvobozený od DPH bez nároku na odpočet dle § 56a. Obrat z této činnosti za posledních 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců činil 900 000 Kč. Kromě toho poskytuje zdanitelná plnění maloobchodní prodej se smíšeným zbožím (obrat 300 000 Kč za předchozích 12 měsíců).

    Osoba povinná k dani se stává plátcem DPH z důvodu překročení obratu. Vzhledem k tomu, že nájem není doplňkovou činností uskutečňovanou příležitostně a zároveň je poskytováno i zdanitelné plnění, počítá se osvobozený nájem do limitu obratu pro zákonnou registraci.

    Za ekonomickou činnost se také považuje využití hmotného a nehmotného majetku za účelem získání příjmů, pokud je tento majetek využíván soustavně.

    V praxi to znamená, že do obratu pro účely registrace plátce fyzické osoby se počítají nejen činnosti zdaňované jako příjem ze samostatné činnosti dle § 7 zákona o daních z příjmů (dále jen „ZDP“), ale také nájem nemovitých věcí zdaňovaný v rámci § 9 ZDP.

  • 26. 11. 2020 14:29

    Brabec František (neregistrovaný)

    Zdravím, považujete tedy "přefakturaci bez přirážky" beze všech pochybností za "jiné uskutečněné plnění"?
    Předmětem daně je mj. dodání zboží a služeb osobami povinnými k dani, které "jednají tako takové".
    Musí pronajímatel nutně "sám plnit", pokud (bez přirážky) umožňuje nájemci přijímat a hradit služby spojené s nájmem? Musí být toto přeposílání peněz vůbec ekonomická činnost, když z něj neplyne pravidelný=žádný příjem?
    Asi se shodnene, že nutit takové subjekty k registraci je úplně k h ... nikomu to nic nepřinese, jen mnóga byrokrácie.

  • 26. 11. 2020 14:53

    vladík

    Souhlas s Emilem, takto to funguje už dlouhou řadu let, i když v dřívějším znění ZDPH byla "přefakturace" definována mnohem srozumitelněji a jednoznačněji než dnes.

  • 26. 11. 2020 14:58

    Brabec František (neregistrovaný)

    Četl, Blanka k tomu vznesla námitku, že § 36 odst 11-dnes 13 se vztahuje jen na plátce a řeší základ daně, ne obrat.
    V té informaci to vztahují i na obrat, jenže "finanční správa není oprávněna poskytovat výklad atd...." Mám celou sbírku takových dopisů.
    Hledám výslovnou oporu v zákoně - aby rozhodoval způsob zaúčtování, to není podle mě ono. Proto nabízím výklad, že přefakturace není vůbec ekonomická činnost a pronajímatel přitom nevystupuje jako osoba povinná k dani.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).