Budete kupovat pozemek od všech spolumajitelů, jednou kupní smlouvou za nějakou dohodnutou cenu.
Můžete také od každého koupit jeho podíl, za nějakou dohodnutou cenu. 9 kupních smluv.
Otázka je, jestli oni budou chtít prodat.
Pokud neprodají, tak můžou chtít nájem za část, kterou využíváte.
9 kupních smluv, 9x poplatek za vklad do katastru :-)
my to řešili tak, že vlastníci dali plnou moc jednomu z nich, ve smlouvě jsou pak všichni napsáni, podepisuje jen zplnomocněný za všechny. je to praktičtější nejen ohledně poplatku za ověření podpisů, ale i časově - buď by se museli sejít všichni zároveň, nebo by smlouvy "kolovaly" postupně po jednotlivých vlastnících.
BTW: není smlouva třeba přílohou k žádosti o stavební povolení? těžko by dal stavební úřad povolení ke stavbě na cizím pozemku, nebo bez souhlasu majitele pozemku.
Možná mi následně nějaký právník zase napíše, že plácám blbosti, ale laickým studiem jsem objevil v § 1095 nového občana institut mimořádného vydržení a ten umožňuje po 20 letech držby nabýt vlastnické právo, aniž držitel prokáže právní důvod držby. Doba držby předchůdce se přičítá.
Proč nepíšu o řádném vydržení, kde stačí 10 let a právní důvod by tu byl-užívali a nikdo neřval? Podle § 3066 se započítává i doba před účinností nového občanského zákoníku, po uplynutí 5 let ode dne účinnosti (od 1.1.2019) lze mimořádně vydržet.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.