Hlavní navigace

Stavba na cizím pozemku

  • 109.105.39.---

    2. 12. 2020 18:43

    Dobrý, při odhadu domu bylo zjištěno, že dům sahá asi 30m2 na sousední zahradu. Pozemek, kde tato část stojí, byla odkoupena prarodiči v r. 1968, ale není k dohledání smlouva, není ani zápis v katastru, existuje pouze geometrický plán. Jak postupovat, kdy zahradu, na jejímž pozemku náš dům stojí, vlastní 9 osob, z nich někteří 1/16, 1/32,1/64 a největší je podíl 49/64. Stačí ev. odkoupit od největšího podílníka, ode všech nebo stačí jejich souhlas?
    Děkuji.

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 6. 12. 2020 12:47

      Martin (neregistrovaný) ---.eurotel.cz

      Budete kupovat pozemek od všech spolumajitelů, jednou kupní smlouvou za nějakou dohodnutou cenu.
      Můžete také od každého koupit jeho podíl, za nějakou dohodnutou cenu. 9 kupních smluv.
      Otázka je, jestli oni budou chtít prodat.
      Pokud neprodají, tak můžou chtít nájem za část, kterou využíváte.

    • 6. 12. 2020 13:00

      xy (neregistrovaný) 46.13.62.---

      9 kupních smluv, 9x poplatek za vklad do katastru :-)
      my to řešili tak, že vlastníci dali plnou moc jednomu z nich, ve smlouvě jsou pak všichni napsáni, podepisuje jen zplnomocněný za všechny. je to praktičtější nejen ohledně poplatku za ověření podpisů, ale i časově - buď by se museli sejít všichni zároveň, nebo by smlouvy "kolovaly" postupně po jednotlivých vlastnících.

      BTW: není smlouva třeba přílohou k žádosti o stavební povolení? těžko by dal stavební úřad povolení ke stavbě na cizím pozemku, nebo bez souhlasu majitele pozemku.

    • 6. 12. 2020 14:10

      Brabec František (neregistrovaný) 185.63.97.---

      Zdravím, co vydržení? Když ne vlastnické, tak aspoň užívací právo?

    • 6. 12. 2020 14:42

      Martin (neregistrovaný) ---.n.cbsn.cz

      Stavba už tam stojí, možná desítky let. Tenkrát se to moc neřešilo.
      Pokud není kupní smlouva ani zápis v katastru, tak nevím, jak se prokáže koupě pozemku.

    • 6. 12. 2020 16:11

      Brabec František (neregistrovaný) 185.63.97.---

      Možná mi následně nějaký právník zase napíše, že plácám blbosti, ale laickým studiem jsem objevil v § 1095 nového občana institut mimořádného vydržení a ten umožňuje po 20 letech držby nabýt vlastnické právo, aniž držitel prokáže právní důvod držby. Doba držby předchůdce se přičítá.
      Proč nepíšu o řádném vydržení, kde stačí 10 let a právní důvod by tu byl-užívali a nikdo neřval? Podle § 3066 se započítává i doba před účinností nového občanského zákoníku, po uplynutí 5 let ode dne účinnosti (od 1.1.2019) lze mimořádně vydržet.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).