1. Sobota a neděle je vždy sobotou a nedělí, na tom zaměstnavatel nic měnit nemůže. příplatek náleží i za zlomky hodin.
2. Dny nepřetržitého odpočinku v týdnu a svátky se posuzují buď kalendářně, tj. od půlnoci do půlnoci, nebo podle § 91 odst. 6 ZP, tj. tyto dny začínají hodinou, kdy v týdnu nastupuje první směna.
Píšete: Zaměstnavatel určil, že první směna v pracovním týdnu nastupuje v pondělí, tj. v pondělí v 6.00. Nemá se ale jednat o pracovní týden, ale týden coby 7 dnů po sobě jdoucích. Pominu-li slovo "pracovní", pak připadne-li svátek na středu, tak nezačíná o půlnoci z úterý na středu, ale ve středu v 6.00 a končí ve čtvrtek v 5.59.
U nás máme stanovenou rovnoměrně rozvrženou pracovní dobu od neděle do pátku se střídáním ranních, odpoledních a nočních směn. Dále je uvedeno, že ranní a odpolední má pracovní týden od pondělí do pátku a noční má pracovní týden od neděle do čtvrtka.
Tím je, dle mě, jako začátek pracovního týdne jasně stanovena noční směna z neděle na pondělí.
Ale protože máme konkrétně stanoven začátek pracovního týdne jako pondělní ranní směnu, dostáváme se tím do rozporu s předchozími údaji. Noční směna by takto v pracovním týdnu odpracovala jen čtyři směny (pondělí až čtvrtek), odpolední směna pět směn a ranní směna by měla pět ranních směn a v neděli ještě noční. Tím pádem to již není rovnoměrně rozvržená pracovní doba.
Máme rovnoměrně rozvrženou pracovní dobu s týdenním úvazkem 37,5 hodin.
A o stanovení začátku pracovního týdne mi právě jde. Jestli když začínáme noční z neděle na pondělí, může být nastaven od pondělní ranní?
Podle mě je to špatně, protože potom to již není rovnoměrně rozvržená pracovní doba. Noční směny jsou takto v pracovním týdnu byli jen čtyři (pondělí až čtvrtek) a naopak ranní směna má v pracovním týdnu svých pět směn a potom ještě noční v neděli.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.