Re: zaměstnanec - Slovák
Pokud bude Slovák zaměstnán pouze v ČR (tz.že nebude mít pracovní poměr na Slovensku a nebude tam ani podnikat - samozřejmě ani v jiné zemi), tak problém nebude. Budou pro něho platit české zákony o SP, ZP. Na ZP mu přidělí své rodné číslo a dostane průkaz. Samozřejmě i na SP ho přihlásíte. Teď si nejsem jistá, jestli rodné číslo pro ZP bude platit i pro SP.
Co se týká daně, pokud podepíše prohlášení, dáte mu pouze slevu na poplatníka. Ostatní slevy by si uplatnil po skončení roku v přiznání.
Doporučila bych vám kontaktovat úřad práce - asi budete muset zaměstnance z EU nahlásit, neboť ÚP vedou evidence zaměstnanců z EU.
Pokud tento Slovák bude již pojištěn na Slovensku (z důvodu pracovního poměru nebo jako OSVČ), pak nastává problém. Budou pro něho platit slovenské zákony a vy budete muset polatit slovenské ZP a SP!!!
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.