Re: výdaje %
Procentní sazby
Neuplatní-li poplatník výdaje prokazatelně vynaložené, může uplatnit výdaje ve výši
80 % z příjmů ze zemědělské výroby
60 % z příjmů ze živností řemeslných
50 % z příjmů ze živností ostatních
40 % z příjmů z jiného podnikání podle zvláštních předpisů
(advokáti, daňoví poradci, soudní exekutoři ...)
Zařazení do příslušné skupiny je pro procentní výdaje rozhodující. Někdy je nejednoznačné a povede k různým spekulacím. Řemeslné živnosti definuje Živnostenský zákon v příloze č. 1 a v § 21–22 předepisuje způsob prokazování odborné způsobilosti k jejich provozování. Jste-li na pochybách, podrobný popis obsahové náplně řemeslných i neřemeslných živností najdete v nařízení vlády č. 469/2000.
Kdy jsou výdaje procentem výhodné?
Podle odst. § 7 (10) procentní výdaje již zahrnují veškeré výdaje poplatníka, s výjimkou sociálního a zdravotního pojištění. V letech, kdy uplatňujete procentní výdaje, odpisujete investice pouze evidenčně na inventárních kartách majetku, ale odpisy do výdajů neuplatníte.
V příloze č. 1 daňového přiznání kromě výdajů (ř102) vypočtených procentem z příjmů (ř101) uplatníte také zdravotní a sociální pojištění (ř103). Jste-li zaměstnavatelem, zahrnete i pojistné z mezd (viz pokyn MFin D-190). Není ale jasné, zda jde o celé odvedené pojistné nebo jen část připadající na zaměstnavatele. Sestava v účtu Daň z příjmů /Podklady z účetnictví /Výdaje procentem z příjmů počítá s druhou, výhodnější variantou.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.