Re: Opravdu zrušen D-171
*** Dovolím si něco napsat, protože i mou zásluhou se tady rozvířila neplatnost pokynu. A tím, jak to bylo druhou stranou podáno, to teď vypadá, ža "pokyn pozbyl platnosti, všichni zapomeňte, všechno je jinak" - což samozřejmě není pravda! Pokyn vždycky dovysvětluje některé věci v zákoně a říká, jak se správce daně má dívat na zákon. Pokud by v něm bylo něco, co odporuje zákonu, pak přednost má zákon a se správcem se klidně můžete přít. Takže pokyn 171 (tahle vysvětlivka) sice pozbyl platnosti ale nový zákon o DPH nezměnil pohled na na přijaté náhrady z pojistných plnění ***
Re: Opravdu zrušen D-171
Podstata §19/1 z. 588/1992=plátce má nárok na odpočet daně, pokud jím přijatá zdanitelná plnění, uskutečněná jiným plátcem, použije při podnikání nebo při činnosti vykazující všechny znaky podnikání kromě toho, že je prováděna podnikatelem.
a § 72/1 z. 235/2004 je stejná.=Nárok na odpočet daně má plátce, pokud přijatá zdanitelná plnění použije pro uskutečnění své ekonomické činnosti.
Pouze pokyn D-171 se vztahuje k z. 588/1992,
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.