Re: Daňový doklad na přijatou platbu
>Zdravím,
>
>je mi jasné, že při přijetí platby za zálohovou
>fakturu musím vystavit daňový doklad, ale můj dotaz směřuje
>jinam.
>
>Při vyúčtování služeb mám všechny 3 sazby daně:
>0,9,19%
>0% pojištění nemovitosti, služby od neplátců.... které
>jsou součástí vyúčtování dle nájemní smlouvy
>9% je samozřejmě voda
>19% plyn, elektřina a další služby spojené s
>pronajímatelných prostor. (Ostraha, úklid.....)
>
>V případě, že vystavím doklad na přijatou platbu a
>vyúčtování dělám jednou za Q., tak jakou sazbu použiju -
>předpokládám, že 19%, ale to je dost velkej nesmysl!
>Co když budou mít nájemníci po vyúčtování přeplatek a
>nebo sazba dle daňového dokladu v 19% sazbě bude vyšší
>než vypočtená daň na celkového vyúčtování? Jak se s
>tím účetně srovnám.
>
>Díky za případné odpovědi.
Určitě máte v nájemní smlouvě uvedeno, v jaké výši a na jaký účel se zálohy platí. Pokud ne, tak zpracujte dodatek ke smlouvě a to v návaznosti na novelu ZDPH platnou od 1.1.2009.
Příklad: 500,00 na el.energii, 1000,00 na plyn, 300,00 na vodu.
Pak odvedete DPH z částky 1500,00 Kč v sazbě 19 % a z 300,00 v sazbě 9 %.
>
>
Re: Daňový doklad na přijatou platbu
Nesouhlasím!Vystavenou fakturu lze účtovat dvěma způsoby:1.(zál. fak bez DPH)2.(zál. fak s DPH)Předpokládám, že autor se ptal na daňový doklad s tím, že platba za zálohovou fakturu dorazí na účet dříve než je známa výše faktury, proto je to záloha.Zda je to tak, tak bych použil metodu 1. a při přijetí platby bych vystavil daňový doklad na přijatou platbu a použil koeficient 0,1597 pro 19%, protože daňový doklad být musí!!! A při různých sazbách daně při (kon. zúčtování) se musí použít z. sazba DPH, což je 19%!Při přepla.nebo větším odvodu DPH je to snadné.Co se týká ostatních služeb FAP s nulovou sazbou, tak na výstupu je stanovených jasných 19% viz novela, ale u pojištění bych se radši poradil s daňovým poradcem, nikde se nedá dohledat, zda dodanit 19% nebo ponechat s 0% na výstupu.
Re: Daňový doklad na přijatou platbu
Nelze tedy vystavit DD k přijaté platbě se základní sazbou jenom proto, že jsem se tak rozhodl, pokud jde o platbu tákající se zd. plnění z části osvobozeného, z části ve snížené a z části v záklaní sazbě daně. Proto je nutno znát, jakého zd. plnění se platba týká.
Co se týká pojištění, pojistníkem je zřejmě vlastník domu a poměrná část pojištění je součástí nájmu, takže osvobozeno na výstupu bez nároku na odpočet. Jistě se nejedná o přefakturaci dle § 36 odst. 11.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.