Re: Půjčka / úvěr - od vlastníka
Dobrý den,
vůbec v tom nehledejte vědu. Máte pravdu, že po právní stránce jsou půjčka a úvěr odlišené. Nicméně právě pro Vás je nejvhodnější bezúročná smlouva o půjčce. Není pravda, že se půjčka nemůže poskytnout bezhotovostně. Takovou hloupost nikde v právní úpravě § 657-658 ObčZ nenajdete (troufám si říci ani jinde). Půjčka může být sjednána s úrokem i bez. Bezúročné půjčky zpravidla mají v daních nepříjemné dopady (u spojených osob to musí být úrok obvyklý, jinak je dodaněn daní z příjmů) u nespojených osob vzniká bezplatným úrokem tzv. jiný majetkový prospěch, který je předmětem daně darovací. Existuje sice judikát, který toto vyvrací, ale následně byla darovací daň novelizována a nyní myslím o tom není pochyb.
Výjimku tvoří právě společníci, kteří mohou do svých společností půjčovat bezúročně a to z toho důvodu, že jim nevzniká jiný majetkový prospěch - vždyť vlastně půjčují sami sobě a napomáhají tak ekonomickému prospěchu svého podnikání. Bez obav tedy uzavřete bezúročnou smlouvu o půjčce a peníze si pošlete na účet dceřinky. Pokud chcete mít jistotu, požádejte o stanovisko daňového poradce, potvrdí Vám to. Sami máme napůjčováno do svých dceřinek několik milionů -vše bezúročně.
Re: Půjčka / úvěr - bez / hotovostně
Nakonec jsem tedy opravdu vyhotovila smlouvu o bezúročné půjčce. O tom, že půjčka by měla být v hotovosti, jsem se dozvěděla zde na fóru, v zákoně toto není. Je to samozřejmě blbost, nicméně vyplývá z rozhodnutí Nejvyššího soudu - lze dohledat, např. tady:
http://www.epravo.cz/top/clanky/kontroverzni-judikat-ns-ohledne-vzajemneho-vztahu-mezi-smlouvou-o-uveru-a-smlouvou-o-pujcce-55005.html
a tady:
http://www.epravo.cz/top/clanky/penize-kontra-penezni-prostredky-55181.html
Rozhodnutí je dost napadané právníky, popravdě nevím, jestli ještě platí.
Re: Jsem v šoku!
Tedy, to jste mě dostala, tak absurdní závěr NSS bych nečekal. A pak kde má poplatník hledat právní jistotu, když i soudy, které jako jediné mohou vykládat zákon takto chybují. Přestože by se ČR mohla klidně přejmenovat na Absurdistán, neměl bych v tomto případě strach, že by bezúročnost a formu poskytnutí správce daně napadl. Už to vidím, jak si tu předáváme kufry peněz, když si chceme půjčit a nebo splácet :o)))
Re: Jsem v šoku!
Jo, je to neuvěřitelné.
Nejsem žádný odborník přes zákony, letmo se orientuju v Obč.Z., Obch.Z., zák. o účetnictví a daních z příjmů... ale teď mě napadá, jestli náhodou není nějaký zákon, který by omezoval platby v hotovosti do určité výše (15 tis. euro?) ...
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.