Hlavní navigace

Půjčka / úvěr - od vlastníka

  • (neregistrovaný) 89.233.139.---

    10. 8. 2009 17:28

    Dobrý dne,

    s.r.o. potřebuje půjčit peníze, půjčí jí je 100% vlastník společnosti, jiná společnost - a.s.

    Jaká smlouva je v tomto případě vhodnější - o půjčce nebo o úvěru (když jde o dvě společnosti)?

    Ideálně by to bylo bezúročně, to ale vylučuje úvěr. Nadruhou stranu, peníze by bylo jednodušší poslat bezhotovostně, a to vylučuje půjčku (alespoň jsem to tady na fóru četla). Může být pak sjednaný úrok nižší, než za kolik půjčují banky (třeba jen symbolický)?

    Peníze budou použity jako peněžní jistota do výběrového řízení na veřejnou zakázku. Vráceny by měly být po oznámení výsledku výběrového řízení společně s úroky. Mohl by úrok zaplacený mezi společnostmi odpovídat úroku od zadavatele zakázky?

    S.r.o. má úvěrovou smlouvu s bankou, podle které může čerpat záruku do nabídek za určený úrok (v tuto chvíli má ale načerpaný plný kredit od banky, takže již záruku nemůže žádat) - byl by tento úrok pro správce daně ten nejlepší, resp. nemusí jít o aktuální sazbu, tedy tu, za jakou by byl obchod s bankou sjednán nyní?

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
    • 14. 8. 2009 19:15

      ucetni007

      Re: Půjčka / úvěr - od vlastníka
      Dobrý den,
      vůbec v tom nehledejte vědu. Máte pravdu, že po právní stránce jsou půjčka a úvěr odlišené. Nicméně právě pro Vás je nejvhodnější bezúročná smlouva o půjčce. Není pravda, že se půjčka nemůže poskytnout bezhotovostně. Takovou hloupost nikde v právní úpravě § 657-658 ObčZ nenajdete (troufám si říci ani jinde). Půjčka může být sjednána s úrokem i bez. Bezúročné půjčky zpravidla mají v daních nepříjemné dopady (u spojených osob to musí být úrok obvyklý, jinak je dodaněn daní z příjmů) u nespojených osob vzniká bezplatným úrokem tzv. jiný majetkový prospěch, který je předmětem daně darovací. Existuje sice judikát, který toto vyvrací, ale následně byla darovací daň novelizována a nyní myslím o tom není pochyb.
      Výjimku tvoří právě společníci, kteří mohou do svých společností půjčovat bezúročně a to z toho důvodu, že jim nevzniká jiný majetkový prospěch - vždyť vlastně půjčují sami sobě a napomáhají tak ekonomickému prospěchu svého podnikání. Bez obav tedy uzavřete bezúročnou smlouvu o půjčce a peníze si pošlete na účet dceřinky. Pokud chcete mít jistotu, požádejte o stanovisko daňového poradce, potvrdí Vám to. Sami máme napůjčováno do svých dceřinek několik milionů -vše bezúročně.

    • 18. 8. 2009 11:36

      Maikii (neregistrovaný) 89.233.139.---

      Re: Půjčka / úvěr - bez / hotovostně
      Nakonec jsem tedy opravdu vyhotovila smlouvu o bezúročné půjčce. O tom, že půjčka by měla být v hotovosti, jsem se dozvěděla zde na fóru, v zákoně toto není. Je to samozřejmě blbost, nicméně vyplývá z rozhodnutí Nejvyššího soudu - lze dohledat, např. tady:
      http://www.epravo.cz/top/clanky/kontroverzni-judikat-ns-ohledne-vzajemneho-vztahu-mezi-smlouvou-o-uveru-a-smlouvou-o-pujcce-55005.html
      a tady:
      http://www.epravo.cz/top/clanky/penize-kontra-penezni-prostredky-55181.html
      Rozhodnutí je dost napadané právníky, popravdě nevím, jestli ještě platí.

    • 18. 8. 2009 12:37

      ucetni007

      Re: Jsem v šoku!
      Tedy, to jste mě dostala, tak absurdní závěr NSS bych nečekal. A pak kde má poplatník hledat právní jistotu, když i soudy, které jako jediné mohou vykládat zákon takto chybují. Přestože by se ČR mohla klidně přejmenovat na Absurdistán, neměl bych v tomto případě strach, že by bezúročnost a formu poskytnutí správce daně napadl. Už to vidím, jak si tu předáváme kufry peněz, když si chceme půjčit a nebo splácet :o)))

    • 18. 8. 2009 14:26

      Maikii (neregistrovaný) 89.233.139.---

      Re: Jsem v šoku!
      Jo, je to neuvěřitelné.
      Nejsem žádný odborník přes zákony, letmo se orientuju v Obč.Z., Obch.Z., zák. o účetnictví a daních z příjmů... ale teď mě napadá, jestli náhodou není nějaký zákon, který by omezoval platby v hotovosti do určité výše (15 tis. euro?) ...

    • 18. 8. 2009 19:44

      ucetni007

      Re: Jsem v šoku!
      V tom druhém odkazu to máte přímo napsáno, je to
      § 4 odst. 1 zákona č. 254/2004 Sb. o omezení plateb v hotovosti v platném znění. U nás tohle auditor pečlivě hlídá, má dokonce povinnost nás nahlásit, pokud bychom tento zákon porušili.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).