Hlavní navigace

Pečující osoba před důchodem.

 • (neregistrovaný) 195.146.112.---

  21. 11. 2012 8:19

  Včera tu Eva Marie požádala o radu, ale protože v nadpisu uvedla mé jméno, byl dotaz i s odpovědí smazán. Nevím jestli jste si to stihla přečíst.

  Kopíruji ze stránek CSSZ:
  "Uvedená doba péče se hodnotí plně jak pro účely nároku na důchod, tak pro účely jeho výše. Navíc, zasahuje-li do rozhodného období (období, ze kterého je zjišťována výše výpočtového základu pojištěnce), považuje se v plném rozsahu za dobu vyloučenou, tj. výdělky osoby dosažené v předchozím nebo následném období výdělečné činnosti nejsou rozmělňovány do období, kdy z důvodu péče o osobu závislou nebylo dosahováno adekvátních příjmů.
  Doba této péče se prokazuje rozhodnutím OSSZ/PSSZ/MSSZ o době a rozsahu péče. Návrh na zahájení řízení o vydání tohoto rozhodnutí lze podat nejdříve po skončení péče nebo v době jejího trvání v souvislosti s podáním žádosti o přiznání důchodu, nejpozději však do dvou let od skončení péče."

  Na ÚP se přihlaste, v případě, že by péče z jakéhokoliv důvodu skončila, tak doba evidence na ÚP po skončení podpory v nezaměstnanosti se vám ve vašem věku bude započítávat v rozsahu 3 let. Samozřejmě, pokud se náhradní doby překrývají, počítá se jen jednou.

 • Žádné názory

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).