Hlavní navigace

Účet 378, 381 a placení záloh

• (neregistrovaný) 217.117.213.---

8. 3. 2013 20:53

Potřebovala bych zaúčtovat zřizovací náklady spojené se založením podnikání. Moje daň. a účetní poradkyně to dává do dvou let od založení, tedy pokud jsme to v roce 2011 (rok založení) pozapomněli udělat, mohu tedy v roce 2012 "odepsat" celou sumu najednou - na jaký nákladový účet to mám dát? Jedná se o sumu cca 26tis., takže bych to dala rovnou do nákladů.

Také bych se chtěla zeptat na účet 378 - pronajímáme byty a platíme za některé nájemníky energie a samozřejmě i nájem BD. Když přijde fa - odečtu naše zálohy (účet 314) a vznikne přeplatek či nedoplatek. Následně udělám vyúčtování za nájemníkem 315/378 - u 2 bytů je KZ 0. Bohužel na jednom z účtů mám stále zůstatek a nerozumím tomu proč.

Nájemnice opustila byt předčasně - tudíž jsme udělali vyúčtování na základě měřáků. Následně pak došlo vyúčtování od RWE, ČEZ a BD ...... jednak za období, kdy nájemnice byla, jednak za období - kdy nebyla. Porovnala jsem její spotřebu s celkovou (dle faktury) a rozdíl dala do našich nákladů. Nicméně tyto faktury jsem dle mé účetní zaúčtovala na 378/321 a odečetla zaplacené zálohy -314/321 ..... nedoplatek či přeplatek jsme zaplatili. Následně jsem udělala ID a rozdíl - naši spotřebu zaúčtovala na 502/378 ..... nicméně na účtě mám stále nějaký zůstatek a netuším, zda tomu tak může být???

Další dotaz je na účtování záloh na RWE, ČEZ a BD. Platíme zálohy na 314 ..... až přijde vyúčtování tak to hážu buď na 502 a nebo na 378 ..... teď jsem ale na vážkách, nemá se to nějak časově rozlišit??? Jelikož jsem min. rok uzavírala s pomocnou účetní a ta nic neříkala -a ni při "učení", tak asi ne - ale raději se na to ještě zeptám, než udělám daň. přiznání.
    Ještě mám jeden problém - manžel mi zapomněl v roce 2011 dát vyúčtování od BD - resp. fond oprav a stále to mám na účtě 314, kde to prvotně účtuji ..... dá se s tím něco dělat???

Opravdu moc děkuji a předem se omlouvám za tak obsáhlí dotaz.
    Vegali

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).