Hlavní navigace

Nájemní smlouva-následný odkup

  • (neregistrovaný) 80.188.167.---

    2. 7. 2013 7:41

    Jelikož firma nemá aktuálně dostatek volných finančních prostředků a potřebuje si pořídit stroj, je uzavřena smlouva o nájmu na 5 měsíců (např. od 1.5. do 30.9), kdy bude placen nájem a po pěti měsících bude stroj odkoupen za nějakou cenu. Jaká musí být ta kupní cena, aby nájemné bylo uznatelné z hlediska daně z příjmů ? Např. stroj má hodnotu 80000, nájem bude cca 10000 měsíčně a po skončení nájmu bude stroj odkoupen za 30000 - tedy už se nebude jednat o odpisovaný dlouhodobý majetek(kupní cena pod 40000,-) .... Je to takto v pořádku ? A nebo je nutno postupovat dle §24,odst.5 a spočítat zůstatkovou cenu ? Tzn. v 1.odp.skupině 20% v 1.roce = odpis 16000,- a ZC je tedy 80000-16000=64000 a za tuto cenu nejméně bych musel majetek po těch 5 měsících odkoupit bez ohledu na výši nájmu. Navíc když majetek nebude u pronajímatele k 1.1.2013 ani k 31.12.2013, jak spočítat tuto ZC pro potřeby §24, odst.5 ?
    Děkuji

    • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).