Hlavní navigace

Nemocenské dávky

 • (neregistrovaný) 88.100.57.---

  8. 3. 2013 15:39

  Dobrý den,
               "   můžete mi, prosím, odpovědět na dotaz, zda existuje možnost nějakých minimálních nemocenských dávek k mému případu. Dostal jsem se do vězení pro neplacení výživného, neboť jsem neměl z čeho. V roce 2010 jsem utrpěl úraz páteře, kdy jsem podstoupil po sobě 2 operace 2 zlomených obratlů  v Liberci v Krajské nemocnici. Protože jsem byl evidovaný na Pracovním úřadu jako nezaměstnaný bez nároku na podporu,  nepobíral jsem žádné nemocenské dávky, v té době mi nikdo nedokázal  poradit, co dělat. Neplatil jsem výživné na syna, nebylo z čeho. Nedoléčen a s mokvající ránou na páteři mne zatkli a vsadili do vězení na 1 rok, kdy léčení a rehabilitace po operaci spočívala pouze ve výměně obvazů a promočených triček. Během výkonu trestu jsem 7 měsíců pracoval na montáži dílů na auta v Rýnovicích (potvrzení z VTOS Rýnovice o práci je v příloze) a veškerý výdělek mi strhávali na pobyt a na dluh. Po propuštění na Amnestii dne 2.1. 2013 s přetrvávajícími zdravotními potížemi páteře jsem se obrátil na obvodní lékařku v Železném Brodě, která se mne ujala, ihned mi potvrdila neschopenku práce, neboť vznikla recidiva diagnosy a hrozící trvalé následky, bolesti a slabost, brnění v končetinách, od páteře bolesti hlavy, zažívací potíže. Zaevidovala mne do pracovní neschopnosti, nařídila röntgenologické vyšetření, a rehabilitaci. Vše bez vybírání 30 korunového poplatku.  Léčení a rehabilitace není možná jako dříve zadarmo bez finančních prostředků. Jsem na dávkách hmotné nouze ve výši 941,- Kč měsíčně, žiji v holobytu, kde dlužím za nájem a to se negativně odráží na výsledcích léčení, protože nemám odpovídajícím výživu a peníze na doplatky drahých  léků.
     Proto jsem se chtěl zeptat, zda v této svízelné situaci existuje nějaká možnost základních nemocenských dávek a kde a jakým způsobem o ně požádat. Předesílám, že do roku 1993 jsem byl zaměstnán jako havíř na šachtě v Havířově, po přestěhování za rodinou jsem se zaučil jako zedník na stavbě, kde jsem v roce 2007 utrpěl první pracovní úraz páteře a v roce 2010 druhý úraz páteře na chodbě domu v bydlišti, s popsanou operací. S tímto handicapem se práce shání velice těžko. "   Potud vyjádření amnestovaného.
    S touto otázkou se na mne obrátil pan Smutný, kterému, ač je mi 60 let a něco pamatuji, neumím pomoci. Jde o člověka plachého skromného, který nerad píše cokoliv a má fóbii z úřadů. Do vězení  se dostal příčinou své nemoci a chamtivosti bývalé manželky. Jak tedy postupovat v daném případě, aby tento člověk si mohl zakoupit např. drahé léky na doléčení, protože zadarmo mu je v lékárně nedají, když jsou všechny s doplatkem i když jsem viděl cikánku, že si pro léky za 1200 Kč přišla jen s papírem ze sociálky. Tento člověk do úrazu pracoval, pracoval  7 měsíců ve výkonu trestu do amnestie, což má potvrzeno na propouštěcím listu. Pracoval, protože chtěl, aby splácel, byl rád, že má práci, pracoval s bolestí. Venku práci neměl. Dále se ptám na možnost vystavení duplikátu evidenčního důchodového listu o který přišel rozvodem, kdy mu jej manželka zlikvidovala. Nyní si vše chce dát do pořádku a neví, kde začít, aby jednou měl nárok na důchod, případně bude-li rozhodnuto o invalidním důchodu. Ale zatím po uzdravení chce pracovat. V holobytě a 9 stovkami podpory v nouzi se člověk s takovou diagnosou po úrazu páteře a za takových životních podmínek jen těžko zotaví, aby se mohl vrátit do pracovního procesu. Přece v těchto případech, a určitě jich není málo, není naše legislativa tak děravá, že na takové případy není pomyšleno a člověk je odsouzen na smrt nepřímo, bez rozsudku trestu smrti. Tak zní i má otázka. Chtěl bych mu totiž pomoci, jsem policista před důchodem, nemocného člověka již také dovedu pochopit, protože po 60. átce vše nejde již jako po másle a nechci jej příště nemocného již zatýkat.
       Předem děkuji za Vaši odpověď a věřím, že pomůže i dalším.                                                  Josef B.

  • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).