Pokud vystavíte fakturu a odběratel vám nesdělí své DIČ, tak to nemá náležitosti daňového dokladu, ale vám to může být jedno, daň na výstupu odvedete, do KH to spadne.
Odběratel (i kdyby byl plátce) si nemůže uplatnit odpočet na vstupu.
Platí to pro všechny (neziskovky nevyjímaje). Když vám řekli, že nemají DIČ tak tím zřejmě mysleli to, že nejsou plátci DPH (je to nepřesná informace, protože DIČ určitě mají). V běžné řeči se to takto často zaměňuje.
Nemohu souhlasit.
Ten "souhrnný řádek", jinak oddíl A.5. v Kontrolním hlášení v pořádku není.
Do oddílu A.5. se mají uvádět veškerá plnění pod deset tisíc, ale ta planění nad deset tisíc se uvádí do tohoto oddílu POUZE tehdy, pokud nevzniká povinnost vystavit daňový doklad.
A povinnost vystavit daňový doklad je vždy, pokud se dodává plnění právnické osobě (vyjma plnění osvobozeného) a pokud se dovává plnění osobě fyzické, vzniká povinnost vystavit daňový doklad jen v případě dodání plnění osobě povinné k dani, tedy podnikateli - a to nemusí být plátce (osoba povinná k dani nemusí být vždy plátcem). Viz §28 odst. 1
písm. a) ZDPH.
Takže když dodávám plnění právnické osobě - neziskovce, tak je-li plnění nad deset tisíc, MUSÍ být v Kontorlním hlášení v oddíle A.4., nemůže být v A.5.
Ale s tím DIČ je to tak, jak se zde zmiňovalo. Každý subjekt má své DIČ, na to nemusí být plátce DPH. DIČ má už jen kvůli jiným daním. Ale DIČ u právnické osoby je jasné - DIČ se skládá z písme CZ a z IČ té organizace.
Takže se jich ani nemusím ptát ....
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.