Hlavní navigace

Kde a jak zažádat o předdůchod

• (neregistrovaný) 212.47.27.---

11. 4. 2013 10:19

Dobrý den,
    ke dni 30.4.2013 ukončuji zaměstnanecký poměr u mého dosavadního zaměstnavatele a pak mi zbývají 2 roky do dosažení věku pro odchod do starobního důchodu. Mám platný živnostenský list a už několik let si přivydělávám jako OSVČ ve vedlejší činnosti.
    Již asi 12 let si přispívám na důchodové pojištění u KB.

Dozvěděl jsem se o možnosti předdůchodu a chtěl bych této možnosti využít.
    Zatím jsem se ptal na OSSZ – útvaru důchodového pojištění a na pobočce VZP, kde jsem zdravotně pojištěn. Neporadili, jak se mám k předdůchodu přihlásit – nemají s tím prý nic společného.
    Pak jsem se ptal na pobočce KB,  kde mi potvrdili, že by mi převedli dosavadní typ spoření do účastnického fondu v rámci doplňkového penzijního spoření za účelem pobírání dávky předdůchodu, ale předdůchod se prý bude teprve spouštět nejdříve od června 2013(?)

Prosím o informaci, jestli existuje nějaký postup,  co musím udělat, abych splnil veškeré povinné kroky?
    Dále mi není jasné, jak bude zdravotní pojišťovna vyúčtovávat pojistné, které jí za mě zaplatí stát, pokud budu mít příjem jako OSVČ.
    Má pro mě vůbec smysl o předdůchod žádat, když předpokládám, že budu mít nějaký příjem jako OSVČ?
    Kdyby se to povedlo a já v předdůchodu byl, pak bych vykonával OSVČ jako vedlejší, nebo jako hlavní činnost?
    Děkuji za odpověď
    Šrámek

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).