Re: Výše nemocenských davek při pracovní
Ano, je to stejné jako běžné nemocenské dávky, ale
pokud to byl úraz pracovní, musí vám zaměstnavatel doplatit rozdíl mezi nemocenskou a ušlou mzdou, nejde to z jeho prostředků, dostane to od KOOPERATIVY z
povinného pojištění za zaměstnance.
Re: Výše nemocenských davek při pracovní
Předchozí odpověď je pravdivá jen z části. Po celou dobu marodění dostává postižený stejné peníze (nemocenskou), jako u jiných nemocí. Po ukončení pracovní neschopnosti pak musí zaměstnavatel vyhodnotit, kdo zavinil vznik pracovního úrazu. Zjednodušeně řečeno, pokud se na vzniku nějak podílel i postižený, musí se tento na odškodnění také podílet. Výši podílu určuje pouze zaměstnavatel. Ten stanoví % podíl postiženého a o tento % podíl se snižují všechny 4 nárokové složky doplatku. Tedy rozdíl mezi nemocenskou a čistým výdělkem + škody na věcech postiženého (pokud byly) + odškodnění bolestného a snížení společenského uplatnění + účelně vynaložené náklady na léčbu. Když postižený nic nezavinil, dostane u všech 100%, pokud zavinil a zaměstnanec mu stanoví podíl např. 30 %, tak ze všech 4 položek dostane jen 70%.
A mimo Kooperativy je příslušnou pojišťovnou i ČPojišťovna. Kdo kam je určeno zákonem. Nelze si tedy (zatím) pojišťovnu vybírat.
Re: Výše nemocenských davek při pracovní
Po určité zkušenosti vyplácení náhrady nechávám na pojišťovně, protože se mně stalo, že byl pracovní úraz vyhodnocen jako zaměstnancem nezaviněný (už je to hodně dlouho, nepamatuji si přesně o co šlo, ale vyhodnotil to i tehdejší najatý bezpečák), vyplatila jsem 100% a Kooperativa pak odmítla všechno proplatit a navrhli pouze částečné plnění... Od té doby posílám podklady pojišťovně, aby náhradu vyplatili rovnou zaměstnanci.
Re: Výše nemocenských davek při pracovní
Máte pravdu, že pojišťovny si leckdy dělají co chtějí, ale já mám zase takový poznatek, že Kooperativa i ČP chtějí vyjádření zaměstnavatele, jak rozhodl o zavinění. Pokud se tedy do Zápisu o úrazu napíše, že např. byly při vrtání na stojanové vrtačce použity postiženým rukavice, nemohu mu jako zaměstnavatel "odklepnout" 100%, protože on něco porušil a tak nemůže být odškodněn v plné výši.
Ale to že odškodnění je pak vyplaceno přímo postiženému, to vám schvaluji, je to i dle mne lepší řešení.
Objednejte si zdarma náš týdenní newsletter. Aktuální články a důležité informace tak budete mít vždy po ruce ve svém mailu.