Hlavní navigace

Výše nemocenských davek při pracovním úr

 • (neregistrovaný) 85.160.88.---

  4. 3. 2006 15:20

  Chtěla bych se zeptat, na jak vysoké nemocenské davky mam narok při pracovním úrazu?Můj zaměstnavatel mi tvrdí že je to stejné jako při běžne nemoci (chřipce). Předem děkuji za všechny rady.

 • Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 4. 3. 2006 16:33

   Ivana (neregistrovaný) 84.242.95.---

   Re: Výše nemocenských davek při pracovní
   Ano, je to stejné jako běžné nemocenské dávky, ale
   pokud to byl úraz pracovní, musí vám zaměstnavatel doplatit rozdíl mezi nemocenskou a ušlou mzdou, nejde to z jeho prostředků, dostane to od KOOPERATIVY z
   povinného pojištění za zaměstnance.

  • 4. 3. 2006 23:18

   Zdeněk Helich (neregistrovaný) 83.208.15.---

   Re: Výše nemocenských davek při pracovní
   Předchozí odpověď je pravdivá jen z části. Po celou dobu marodění dostává postižený stejné peníze (nemocenskou), jako u jiných nemocí. Po ukončení pracovní neschopnosti pak musí zaměstnavatel vyhodnotit, kdo zavinil vznik pracovního úrazu. Zjednodušeně řečeno, pokud se na vzniku nějak podílel i postižený, musí se tento na odškodnění také podílet. Výši podílu určuje pouze zaměstnavatel. Ten stanoví % podíl postiženého a o tento % podíl se snižují všechny 4 nárokové složky doplatku. Tedy rozdíl mezi nemocenskou a čistým výdělkem + škody na věcech postiženého (pokud byly) + odškodnění bolestného a snížení společenského uplatnění + účelně vynaložené náklady na léčbu. Když postižený nic nezavinil, dostane u všech 100%, pokud zavinil a zaměstnanec mu stanoví podíl např. 30 %, tak ze všech 4 položek dostane jen 70%.
   A mimo Kooperativy je příslušnou pojišťovnou i ČPojišťovna. Kdo kam je určeno zákonem. Nelze si tedy (zatím) pojišťovnu vybírat.

  • 4. 3. 2006 23:31

   Jiřka (neregistrovaný) 212.24.154.---

   Re: Výše nemocenských davek při pracovní
   Po určité zkušenosti vyplácení náhrady nechávám na pojišťovně, protože se mně stalo, že byl pracovní úraz vyhodnocen jako zaměstnancem nezaviněný (už je to hodně dlouho, nepamatuji si přesně o co šlo, ale vyhodnotil to i tehdejší najatý bezpečák), vyplatila jsem 100% a Kooperativa pak odmítla všechno proplatit a navrhli pouze částečné plnění... Od té doby posílám podklady pojišťovně, aby náhradu vyplatili rovnou zaměstnanci.

  • 4. 3. 2006 23:45

   Zdeněk Helich (neregistrovaný) 83.208.15.---

   Re: Výše nemocenských davek při pracovní
   Máte pravdu, že pojišťovny si leckdy dělají co chtějí, ale já mám zase takový poznatek, že Kooperativa i ČP chtějí vyjádření zaměstnavatele, jak rozhodl o zavinění. Pokud se tedy do Zápisu o úrazu napíše, že např. byly při vrtání na stojanové vrtačce použity postiženým rukavice, nemohu mu jako zaměstnavatel "odklepnout" 100%, protože on něco porušil a tak nemůže být odškodněn v plné výši.
   Ale to že odškodnění je pak vyplaceno přímo postiženému, to vám schvaluji, je to i dle mne lepší řešení.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).