Hlavní navigace

Prac. povoleni - cizinec bez trv.pobytu

• (neregistrovaný) 212.183.134.---

30. 4. 2008 13:44

Dobry den,
    obracim se na vas s dotazem, na ktery mi dosud nebyla schopna jednoznacne odpovedet ani cizinecka policie, Ministerstvo zahr. veci, socialka, pracak, ruzne poradny pro cizince apod.

Jsem Ceska, s trv. pobytem v Cr. Manzel je Tunisan. Snatek mame legalizovany, veskere ceske oddaci listy vyrizene. Diky Novele o pobytu cizincu na uzemi Cr /http://www.mvcr.cz/sbirka/2007/sb116-07.pdf/ nema manzel narok na udeleni trvaleho pobytu v Cr - ten dostane az po roce od podani zadosti o udeleni prechodneho pobytu. Po tuto dobu je tedy bez trvaleho pobytu v Cr - a pokud nema trvaly pobyt v Cr, potrebuje pracovni povoleni. Udeleni prac. povoleni se muze tahnout az pul roku...

Otazka: potrebuje muj manzel, tunisan, bez trvaleho pobytu, s udelenym prechodnym pobytem, pracovat bez pracovniho povoleni?

Me nekde rekli, ze pracovni povoleni mit musi, jelikoz nema trvaly pobyt.
    Nekde odpovedeli takto, citaci ze zakona:
    Výslovně jsou rodinní příslušníci českých občanů v této oblasti v zákoně o zaměstnanosti postaveni naroveň českým občanům hned v § 3 tohoto zákona, kde se uvádí - Rodinní příslušníci občana ČR, kteří nejsou státními příslušníky České republiky, ani jiného členského státu EU, mají v právních vztazích upravených tímto zákonem stejné právní postavení jako občan ČR, pokud tento zákon nestanoví jinak.

Co to tedy znamena? Znamena to, ze manzel mit pracovni povoleni NEMUSI - neni ale to "pokud zakon nestanovi jinak" jen takovou vsuvkou, kde jasam ze hura, nemusi a pak zjistim, ze tim "jinak" je ona zmena v Novele o pobytu cizincu a tim padem on mit prac. povoleni MUSI?

Snad to neni moc zmatene. Na pracaku mi rekli, ze to resi socialka. Tam mi rekli, ze prac. povoleni mit musi ale at to overim jinde. Jinde mi odpovidaji stylem "melo by to byt takhle". Uz jsem opravdu zoufala, cizinecka se odvolava na MZV a MZV to haze na cizineckou.

Jak to tedy je? =o] Dekuji mnohokrat a preji hezky den..

Martina A.

• Dotaz je starý, nové názory již nelze přidávat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).